Maaş Sorgulama

Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alıyor

Arkeolog Maaşları Ne Kadar

Çocukluğumdan bu yana hayalini kurduğum bir meslek olan arkeologlara özellikle değinmek istedim. Her ne kadar arkeolog olmayı başaramasam da yaptıkları işe ciddi anlamda saygı duyduğum için o alanda araştırmalara katılmış ve pek çok arkeolog olan arkadaş edinmeyi başarmışımdır.

Kültür ve Turizm bakanlığına bağlı olarak istihdam edilen arkeologların iş bulma konusunda sorun yaşadıklarını söyleyebiliriz. Kpss ile atanmanın biraz zor olması ve alımların da istenilen oranlarda yapılmaması da benim pek çok arkeolog arkadaşımın başka işlerde çalışmasını da mecburi hale getirdi. Peki ama arkeologlar ne kadar maaş alıyor. Devlette çalışan ve işe yeni girmiş bir arkeolog çalışma saatlerine de bağlı olarak, 3.300 – 3.500 TL arası maaş alıyor.

Sözleşmeli Arkeolog Maaşları

Son zamanlarda alımları daha çok yapılan sözleşmeli arkeolog maaşları için de yukarıda belirttiğimiz rakamlara yakın maaşlardan bahsedersek yanlış olmayacaktır. Tabi ki çalışma şartları ve çalışma saatleri farklılık göstereceği için bu meslekte farklı seçeneklerde ön plana çıkamıyor ne yazık ki…

Özellikle yurt dışı arkeolog maaşları söz konusu olduğunda hem iş bulma açısından hem de maaş açısından çok ciddi bir fark olduğunu da belirtmeden edemeyeceğim. Hal böyle olunca kişinin iş bulma başta olmak üzere pek çok farklı konu başlığında sıkıntı yaşaması da mümkün olmaktadır.

Arkeolog Çalışma Saatleri

Arkeologların büyük bir çoğunluğu çalışma saatleri gün ışığı ve şartlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Çoğunlukla kazı alanlarında gün ışığından yararlanma boyutuna göre çalışıldığı için mevcut bir çalışma zaman aralığı söz konusu olamaz. Bunun dışında yapılan işe göre de çalışma saatlerinin değiştiğini söylemek mümkündür.

Tabi ki bu konuda siz değerli ziyaretçilerimizin yorumlarının da son derece önemli olduğunun altını çizmekte fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir