Maaş Sorgulama

Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alıyor

Bekçi Ne İş Yapar?

Her ne kadar çok popülaritesi kalmasa da günümüzde hala bekçilik sistemine göre atanan bekçiler, devlete bağlı olarak çalışabilmekte.Eski yıllarda çok önemli rolü olan bekçilerin şuan itibarı ile yükü bir hayli azaltılmış durumda. Bekçiliğin bittiğini düşünen kesim olsa da bekçilik hala devam ediyor ve kamu tarafından her yıl binlerce bekçi alımı gerçekleştiriliyor. Kamuda çalışmak isteyenler için ideal bir meslek olduğu söylenebilir.

Bekçi Ne İş Yapar?

Bekçilik hakkında detaylı bilgi sunmadan da herkesin tahmin edeceği şekilde görevleri bulunur. Asıl amaç, görev aldığı mevkii içerisinde yer alan insanların can ve mal güvenliğini sağlamaktır. Kendisine verilen bölge içerisinde asayiş sağlanması hedeflenir. Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı olarak çalışan bekçiler, aynı zamanda polislere yardımcı olma görevini üstlenirler. Kamu düzenini bozacak durumlara engel olunur ve ilgili yerlere bildirilir. Daha özet şeklinde açıklamak gerekirse görev yerinde tam anlamıyla olan biten hakkında bilgi sahibi olmak ve bu görev yerinde asayişi olumlu yönde sürdürülmesinde yardımcı olmak.

Bekçi Nasıl Olunur?

Bekçi olmak isteyenler eskisi gibi tek bir yere müracat ile olmuyor. Günümüzde kamu personeli olabilmek için gerçekleştirilen KPSS sınavına girilme şartı aranmaktadır. KPSS sonrasında ilgili makamlar tarafından bekçi alımı ilanının açılması beklenir. KPSS sınavında alınan puanın yanı sıra bir mülakat gerçekleştirilir. Eğitim düzeyi konusunda ise en az ilköğretim mezunu olma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu mesleği seçecek olan kişiler aynı zamanda askerlik görevini yerine getirmiş olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir