Maaş Sorgulama

Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alıyor

Bulaşıkçı Maaşları 2018

Yaz ayları kapıda 2018 yılı turizm beklentilerinin yüksek olduğunu düşünecek olursak pek çok otelde, restaurant ve diğer iş yerlerinde bulaşıkçı elemanı aranmaya başlandı diyebiliriz. Özellikle hızlı çalışma durumunun olduğu turizm sektöründe bulaşıkçıların maaşlarını sizin için araştırdık. Yaz aylarında bulaşıkçı maaşları 2018 yılı için ortalama olarak 2.000 TL den başlayarak artış gösteriyormuş.

Bu durum çalışma saatlerine ve çalışma günlerine göre değişiklik gösterdiği gibi yapılan işin titizliğine göre de farklılık arz etmekteymiş. Biraz da sabit bir meslek olarak bu işi yapmayı düşünenlerde ise rakamın aşağılara çekildiğini söylemek gerekiyor. Örneğin İç Anadolu’da bir şehirde sorduğumuz birden fazla bulaşıkçı ilanı için telaffuz edilen rakamların asgari ücret civarında olduğunu söyleyebiliriz.

Bulaşıkçılar Ne Kadar Kazanıyor

Çoğunlukla yaz aylarında istisnası olmakla birlikte -çoğunlukla oteller ve turistik merkezlerde rakamlar artıyor.- Bir bulaşıkçı maaşının ortalama olarak bir asgari ücretle başladığını ve yapılan işe göre aratacağını belirtebiliriz. Tabi ki bu rakamlar çalışma şartlarına göre de değişiklik gösteriyormuş.

Bulaşıkçı Ne Yapar

Meslek tanımına bakılacak olursa çoğunlukla çalışılan mutfağın ve çalışma alanının temizliğinin ve temiz tutulmasının sağlanması ve sirkülasyon içerisinde tabak, bardak gibi bulaşıkların yıkanarak hızlı bir şekilde teslim edilmesini sağlamakla görevli olduklarını belirtebiliriz. Bulaşıkçılara yaptıkları dışında başka bir iş yükü verilmemesi gerekmektedir. Yine de bu durumun çoğunlukla küçük işletmeler için mümkün olmadığını ve genellikle temizlik gibi pek çok farklı işin yaptırıldığını söylemek mümkün olmaktadır. Tabi ki bu durum biraz farklılık arz edebiliyor.

Genel anlamda bulaşıkçılar maaşa ek olarak öğle yemeğini de işletmelerinde yerler bunun dışında anlaşmaya bağlı olarak bulaşıkçılar ulaşım içinde bir miktar para almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir