Maaş Sorgulama

Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alıyor

Ceza İnfaz Koruma Memuru Ne İş Yapar?

Adalet Bakanlığı bünyesinde istihdam eden Ceza infaz koruma memurunun ne iş yaptığı halk arasında genel olarak bilinmez peki bu meslekte çalışan personeller ne iş yapar ve nasıl çalışır? Ceza infaz koruma memurları Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına uymayarak mahkemeye çıkan ve burada deliller ile şahsın suçlu olduğu tespit edilip cezaevine gönderilen suçluların bulundukları bölgelerde çalışır.

Halk arasında genel olarak Ceza infaz koruma memuru yerine Gardiyan ismi kullanılmaktadır. Bu personellerin çalışma sistemlerinde gece / gündüz vardiya uygulanmakta olup Gardiyan olması uygun görülen kişiler hafif suçluların bulunduğu koğuşlarda bir süre stajyer pozisyonunda istihdam etmektedir. Ceza infaz koruma memuru da Güvenlik Güçleri gibi belirli aralıklarda tayin isteyebilmekte ve 3 – 4 yıl çalışma süresinin ardından kademesi artmaktadır.

Kadameler Arası Maaş Farkı

Ceza infaz koruma memuru mesleğinde kademe artışı ile alınan aylık maaşta da fark oluyor fakat bu rakamın pek fazla olmadığı ve oldukça düşük olduğu belirtilmekte olup çalışan personelin çocuğunun olması ile yine maaşına bu durum zam ile yansımaktadır. Görev yerini beğenmeyen kişiler başka yerlere çalışma süresi dolmadan tayin isteyemediği gibi suçluların haklarını da yerine getirmek zorunludur. Örneğin Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında yer alan bir maddeyi çiğneyerek cezaevine gelmiş bir suçlunun bazı sorunlarını dinlemek ve bunları gerekli merciilere iletmek zorundasınız. Eğer ayrım yaparsanız ya da suçlunun sorunlarını dinlemezseniz sizi şikayet etme haklarına sahipler. Genel olarak bu mesleği yapan kişiler çevrelerinde bulunan kişilere pek tavsiye etmemekte olup Ceza infaz koruma memurlarının el atlından suçlular tarafından çok kez tehdit edildiği de söylenmektedir. Bu meslekte istihdam etmek isteyen adayların Lise düzeyi Kamu Personeli Seçme Sınavına girmesi ve minimum puanı alması gerekiyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir