Maaş Sorgulama

Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alıyor

Fizyoterapist Ne İş Yapar?

Son zamanların popüler mesleklerinden biri olan fizyoterapistlik, her geçen gün daha fazla ilgi uyandıran bir meslek dallarından biri olmayı başardı. Fizyoterapist, bir doktorluk terimidir. Bir çoğumuz hayatımızın bir anında fizyoterapi tedavisi görmek zorunda kalabiliyoruz fakat detaylı olarak mesleği icra edenlerin nasıl bir hizmet sunduklarını bilemeyebiliriz.

Fizyoterapist Nedir?

Bir sağlık personelidir. Fizyoterapi alanında uzmanlaşmış, fizyoterapi bölümü konusunda ihtisas sahibi olmuş, fizyoterapi ile ilgili fakülte veya meslek yüksek okullardan mezun olmuş kişilerdir. Sağlık alanında en fazla ilgi gören meslek dallarından biridir. Bunun en büyük nedeni ise, fiziki bozuklukların çok sık görülmesi ve rastlanmasıdır. Bu da tıp alanında fizyoterapiyi ayrı bir mevkiye getirmiş durumdadır. Fizyoterapi statüsüne sahip olabilmek için Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü mezunu olmak gerekmektedir.

Fizyoterapist Ne İş Yapar?

Merak edilen konuların başında ise fizyoterapist olmuş veya olacak kişinin tam olarak ne iş yaptığı ve asli görevinin ne olduğu ile ilgilidir. Özellikle üniversiteye yeni kayıt yaptıracak olan lise mezunları ve önüne bir hedef koymak isteyen gençler tarafından oldukça merak edilir. Görevi ve yaptığı işten bahsedecek olursak;

  • Kişilerin fiziki sorunlarına yardımcı olmak; fiziksel aktivitelerinde düzen sağlamak ve günlük yaşamındaki haraket kabiliyetine ilişkin müdahelede bulunarak yapılması gereken uygulamaları programlamak.
  • Fizyoterapistlik mesleği, toplumda kas, iskelet ve sinir sistemi ile ilgili egzersiz, masaj ve çeşitli fiziksel uygulamaların vücut sistemine etkisini ve fiziksel fonksiyonların geliştirilmesi için çalışmalar yapılmasıdır.

Aslında her ne kadar tek bir madde gibi görünse de, mesleği icra edenler tarafından bu kadarla sınırlı olmadığı bilinir. Hastalar yakından takip edilir, her hasta kişi için özel tedavi yöntemleri ve metodlar uygulanır. Her bir tedavi gören için ayrı programlar hazırlanır ve uygulanır. Bu aşamada hasta için de rol ve görevler tanımlanır ve onun da tedavi sürecine ilişkin tepkileri yakından kontrol edilir.

Fizyoterapi tedavi görenler arasında en çok rastlanan durum, hastanın yeterli çabayı sarfetmemesidir. Bazı zamanlarda hastalar öngörülen uygun tedaviyi kabul etmeyebiliyor veya verilen programı uygulamakta yeterli girişim sağlanamıyor. Fizyoterapistler için bu tür durumlar ise en can sıkıcı durumlar arasında olarak gösterilir.

Fizyoterapist statüsüne erişmiş kişiler için iş imkanları ve iş alanları da oldukça yüksektir. İş sahibi olabilmek için çok sayıda müracat edebilecekleri alan mevcuttur. Devlet kapısının yanı sıra özel hastane ve sağlık kuruluşlarının yanı sıra, spor kulüpleri, yataklı tedavi merkezleri, rehabilitasyon merkezleri, huzur evleri, endüstri alanları ve okullar da bu yönde istihdam sağlamaktadır.

Fizyoterapist Kime Denir?

Fizyoterapistler, fizyoterapi ile rehabilitasyon, hareket yetersizliğine neden olan hastalıklar, çeşitli travma, yaralanma ya da ağrılı durumlar neticesinde vücut fonksiyonlarının mümkün olduğu kadar iyileştirilmesini sağlamaktadırlar. İnsanların sağlıklı yaşadıklarını tam olarak ifade edebilmeleri için fiziksel uygunluk gerekmektedir. Çeşitli sebeplerden bozulan bu uygunluk durumu, fizyoterapistler tarafından düzeltilmesi sağlanmaktadır.

‘’Fizyoterapist ne işe yarar’’ şeklinde soru yöneltildiğinde cevap; yaralanma, doğuştan meydana gelen özür durumu, hareket sistemi ile ilgili bozukluklar, hastalık gibi durumlar neticesinde fizyoterapi programını planlayan ve sonucunda durum değerlendirmesi yapan buna bağlı olarak da uygun egzersizleri planlayan kişidir, diye cevap verilir.

Türkiye de Fizyoterapistlik Mesleği

Türkiye de fizyoterapistlerin oluşumu, 1961 yılında Hacettepe Üniversitesinin bünyesinde kurulan Fizik tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu sayesinde olmuştur. Günümüzde ise 13 tane okul, bu eğitimi vermektedir. Üniversite eğitimleri sırasında fizyoterapistler, anatomi, fizyoloji, fizik, histoloji, temel tıp ile hidroterapi, masaj, elektroterapi, hastalıkların özel değerlendirilmesi, tedavi hareketleri prensipleri, egzersiz teknikleri ile protez, kinezyoloji, pulmoner ve kardiyak rehabilitasyon, cihaz, iş uğraşısı ile ilgili tedavi, sporcu sağlığı, işitme ve konuşma tedavisi, dahiliye, nöroloji, kadın doğum, ortopedi mesleki dersler hem teorik, hem de uygulamalı olacak şekilde gösterilmektedir. 4 yıllık bölümler sonucunda mezun olan kişiler, iş bulma sorunu yaşamadan iş ortamına girerler.

Türkiye şartlarında görev yapan fizyoterapistler, farklı ülkelerde çalışan fizyoterapistler gibi mezun olduktan sonra doktora çalışması, uzmanlık ve doçent, profesör olarak daha fazla yükselme imkanı bulabilmektedirler.

Fizyoterapistler, meslek yasalarının olmayışı nedeni ile daha fazla mağduriyet yaşamak zorunda kalmışlardır.

Dünya Fizyoterapistler Konfederasyonu, dünyada ki tüm fizyoterapistleri daha gelişmiş imkanlar ile hem bilimsel olarak, hem de yasal anlamda desteklemektedir.

Fizyoterapistler ne kadar maaş alıyor merak ediyorsanız “Fizyoterapist Maaşları” başlıklı sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir