Maaş Sorgulama

Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alıyor

Matbaacı Maaşları 2018

Zaman içerisinde teknolojinin istila ettiği meslekler arasında yer alıyor matbaacılık, Her şeyin otomatik olmaya başladığı günümüzde matbaacı olarak çalışmak demek teknoloji bilgisine göre yapılan işin yoğunluğuna göre bulunduğunuz ile göre farklılık gösterebiliyor. Hatırlarsanız daha öncesinde grafiker maaşlarında bahsetmiştik, şimdi ise matbaacı maaşlarına değineceğiz.

Matbaacı Ne Kadar Alır

Bu konuda net bir şey söylemek son derece zordur. Matbaada hangi işte çalıştığınıza bağlı olarak yeni başlayan bir personelin asgari ücret ile 2.500 TL arasında kazandığını söylemek mümkün olmaktadır. Artık matbaada lise stajları yapıldığı için bu konuda lise üzerinden geçişlerin daha yoğunlaştığını söylemek mümkün olmaktadır. Bazı okulların bizzat kendi çalışma alanları bulunduğu için de bu konuda daha bilgi sahibi personellerin yetiştiğini söylemek mümkündür.

Ofset Matbaacı Maaşları

Yapılan işe göre değişmekle birlikte küçük matbaalarda pek çok işi aynı anda yapan personel arandığı bir gerçektir. Çoğunlukla matbaalar içerisinde öğle yemeği dahil olmak üzere 1.600 TL – 2.000 TL arasında bir ilk işe başlama maaşından bahsedilebilir. Bu rakam zaman içerisinde artış gösterir yada pek çok kişi matbaada çalışmanın kendine uygun olmadığını düşünerek bırakabilir.

Matbaacı Olmak Zor mu

Bu çok sık sorulan bir soru olduğu için yeri gelmişken değinmenin faydalı olacağını düşünüyoruz. Teknolojinin aktif olarak yararlanıldığı matbaacılık mesleğinde çalışılan firmaya ve yapılan işe göre zorluktan bahsedilebilir. Daha eski teknolojinin kullanıldığı kağıttan mürekkebe kadar pek çok farklı basamağın bir kişi tarafından yapılması gereken matbaalarda çalışmanın daha zor olduğunu söylemek mümkün olmaktadır.

Tabi ki matbaacı maaşları bir yana, teorik ve pratik bilginin verildiği matbaa alanında eğitim veren liseler sayesinde daha profesyonel ara elemanların çıkarılması da mümkün olmaktadır. Bu durum ekstra bir artı olarak dikkat çeker.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir