Maaş Sorgulama

Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alıyor

Oto Boya Ustası Maaşları

Özellikle internet üzerinde inşaat boyacısı ile aynı başlıkta anılan bir meslek olmasına rağmen oto boya ustası ile inşaat boya ustasının pek bir ortak noktası bulunmamaktadır. O sebepten bizde farklı başlıklar altında incelemenin daha doğru olduğunu düşündük.

Aslına bakarsanız oto boya ustası maaşları konusuna değinmek için bir süredir bekliyor olmamıza rağmen araştırma yapma imkânını da biraz zor bulduğumuzu söylemek gerekiyor. Çünkü maaş ve çalışma şartları hakkında derin bir boşluk gözümüze çarptı.

Oto Boyacısı Maaşları 2018

Oto boya ustaları veya kalfaları oto ve kaporta boyacılarında iş bulabiliyorlar. Buralarda çoğunlukla kişiler kendi işlerinin patronu olduğu için kalfa olarak asgari ücretle yada iş başına para şeklinde çalışılabiliyor. Bunun dışında alınan işe göre paranın katlanacağını söylemek mümkün olmaktadır. Yine de bir fiyat aralığı vermek gerekirse 1.600 – 2.500 tl yeni başlayan oto boya kalfası maaşları olurken bu rakam artabiliyor.

Genellikle oto boya iş ilanları yatılı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumun temel nedeni ise işin yoğunlukta olduğu illerin Kocaeli, İstanbul, Bursa gibi iller olması ve buna uygun firmalarında bazı durumlarda yatılı olarak iş imkânı sunuyor olabilmesidir.

Tabi ki maaş aralığı özel sektör için son derece dalgalıdır. Bu durumu daha önce yazdığımız yüzün üzerinde meslekte net bir şekilde görmek mümkün olmaktadır. Özellikle beden gücüne bağlı oto boya ustası gibi mesleklerde yapılan işin ciddiyeti, kalitesi, hızı, bulunduğunuz şehrin iş yoğunluğu gibi sebeplerle kazandığınız para burada verdiğimiz rakamların birkaç mislini oluşturabilir. O sebepten net bir konuda durmanın zor olduğunu belirtmek istiyoruz.

Özetlemek gerekirse: Oto boya ustaları/kalfaları bu mesleğe çoğunlukla çıraktan yetişme başlıyorlar. Büyük servislerde ve otomobil fabrikalarında daha deneyimli elemanlar işe alınarak boya işine başlayabiliyorlar. O zaman rakamın 2.500 – 3.000 TL den daha yüksek olduğunu görmek mümkün oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir