Maaş Sorgulama

Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alıyor

Stajyer Öğrenci Maaşı 2018

Asgari ücret, öğrenci maaşları, stajyer öğrenci maaşları gibi konu başlıklarında çok soru geldiği için bu soruları ayrı ayrı cevaplamaya çalışacağız. Öncelikle stajyer öğrenci maaşının ne kadar olduğuna değinelim. Meslek liselerinin 12. sınıflarında ve bazı meslek liselerinde yaz tatilinde 40 iş günü çalışacak şekilde 11. ve 12. sınıflarda staj yapılmaktadır. Staj ücreti o dönemki asgari ücrete göre hesaplanmaktadır. Aynı zamanda asgari ücretin 3 te 1 inden de düşük olamaz.

Stajyer Öğrenci Maaşları

Her ne kadar biz elimizden geldiği kadar burada yer alan bilgileri güncellemeye çalışsak da dönem dönem farklılık göstereceği için asgari ücretin üçte birinden az olamayacak şekilde hesaplanması gerekmektedir.

Bu durum 2017 yılı için 421 TL iken aynı zamanda işletmelere devlet desteği de sağlanmaktadır. Şöyle ki bu paranın üçte ikisini devlet, üçte birini işletme karşılamaktadır. Aslına bakarsanız 140 TL işletme 280 TL (küsuratları da var) devlet tarafından öğrencinin staj ücreti yani maaşı ödenmiş olur.

Öğrenciler her ne kadar staj yerleri ile anlaşma yapıp para konusunda sorun yaşanıyor olsa da son dönemlerde işkur tarafından ödenen maaşın üçte ikilik kısmının olması pek çok işletmenin de elini rahatlatıyor diyebiliriz.

Stajyer Maaşı 2018 Lise

Yukarıda bahsettiğimiz gibi stajyer öğrenci maaşı 2017 yılı için asgari ücretin üçte biri olan 421 TL nin altında olamaz. Tabi ki bu işletmede çalışılan gün için yükselebilir. Asgari stajyer maaşı olarak belirlenen bu rakamın dönem içerisinde özellikle 2018 yılı için yükseleceğini de söylemek istiyoruz.

Stajyer Maaşı Ne Zaman Yatar

Her işletmenin ayrı bir maaş ödeme dönemi olduğunu söyleyebiliriz. İşletmeler personeline ayın kaçında ödeme yapıyorsa stajyer öğrencilere de o dönemler içerisinde maaş ödemektedir. Maaş ödemesi yapıldıktan sonra okul idaresi çoğunlukla işletmelere staj ücretinin devlete ait olan kısmını geçmektedir.

 1. Taner dedi ki:

  Devlet veya iş kur parayı ne zaman yatırcak

 2. Seyran dedi ki:

  Mrblr isletmeciyim bir stajyerim var Eylül ayının staj ücreti hesabıma yatmamış sorunu nerden cozebilirim

  1. Murat dedi ki:

   Eylül , Ekim , Kasım , Aralık Ücretleri 31 Aralıkta Alacaksınız Diyor Bende Senın Gibi Stajyerim

 3. uğur dedi ki:

  sağlık meslek öğrencsiyim staj ücreti olark ilk başta 1404 liranın yüzde 30 u unu alacaksınz dediler sonra asgarinin en alt tabandan 1208 gibi ücretten yüzde 30 alıyoruz sözleşmede 420 tl yazdığı halde alamıyoruz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir