Adana’da Ek İş Seçenekleri

Adana, Türkiye’ nin sanayi alanında oldukça gelişmiş şehirlerinden biridir. Aynı zaman’da Türkiye’de ilk sanayileşen iller arasından bulunmaktadır. Sanayi alanında göstermiş olduğu yüksek değerler üzerine Türkiye ekonomisinin canlanmasında ve büyümesinde büyük bir rol oynamıştır. 1990’dan sonra Adana’da gelişen organize sanayi sayesinde il içerisinde büyüyen sektör faaliyetleri doğrultusunda birçok kişi istihdam görmüştür. Sanayileşmenin yanı sıra tarımında yoğunluk gösterdiği bu ilde rağbet görmektedir. Ayrıca modern tarım araçları ve traktör sanayinin de gelişmekte olduğu bu ilde ilerleme süreci hızla yükselerek büyük hedeflere doğru yol almıştır. Pamuk alanında da başarılı olan Adana’da yıllık bazda yaklaşık 250 ton’dan fazla pamuk üretimi gerçekleşmektedir.

ADANA’NIN BELLİ BAŞLI GEÇİM KAYNAKLARI NELERDİR?

Tarım ve sanayileşmenin vermiş olduğu pozitif etkilerden ötürü Adana’da pamuk üretiminin yanı sıra yulaf, şeker kamışı, tütün, karpuz, üzüm, incir, yer fıstığı, kavun, baklagiller ve turunçgiller alanında birçok zengin içeriğe sahip olan bir şehirdir. Adana’nın belli başlı geçim kaynakları arasında yer almaktadır. Otlak ve mera alanlarının yetersiz olduğundan dolayı hayvancılığın çok az olduğu bu ilde, arıcılık alanında büyük bir rağbet olduğu bilinmektedir. Gelişmekte olan arıcılık sektörü Adana’nın önemli geçim kaynakları arasında yer almaktadır.

ADANA’DA HANGİ SANAYİİ VE KURULUŞLAR GELİŞİM GÖSTERMEKTEDİR?

Sanayi bakımından da oldukça gelişmiş olan bu ilin özellikle oto tamiri sektörü üzerine meşhur olan bir yanı vardır. Ayrıca kort bezi, pamuk ipliği, un, deri, konserve, çimento, makarna, tarım aletleri, taşıma araçları ve yedek parçaları gibi birçok sanayi dalları yer almaktadır. Adana’da erkeklerin çok büyük bir kısmı sanayi ve tarım alanlarında faaliyet göstermekteyken, bayanların ise genelde kendi evlerinde ek iş imkânları doğrultusunda kazançlarını sağlamaktadır. Ev hanımları, eşlerine maddi katkıda bulunmak için firma veya şirketlerin belirli ürünler üzerinden evdeki bayanlara ek iş imkanı tanıyarak para kazanmalarını sağlamaktadır.

ADANA’DA YAPILABİLECEK EVDE EK İŞ İMKÂNLARI NELERDİR?

Adana’da bayanların genellikle tercih etmekte oldukları ek iş dalları arasında evde etiketleme işi, kurdele işi ve evde iplik temizleme işi gibi birçok iş imkânı ile evin ekonomisine destekte bulunmaktadırlar. Bunların yanı sıra ev hanımlarının ev masraflarına yardımcı olarak ekstra’dan tarım veya hayvancılık üzerine de çalıştıkları bilinmektedir. Bu sayede çoğunluğu sanayi ve tarım alanında çalışmakta olan eşlerine yardımcı olarak ev ekonomisine de destekte bulunmaktadırlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*