Maaş Sorgulama

Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alıyor

Anbar Memuru Ne İş Yapar?

Memur olarak hangi görevde yer almak ve hangi hizmeti yerine getirmek istediğinizi henüz belirleyemediyseniz Anbar Memurluğu da seçeneklerden bir tanesi olabilir. Sorumluluk gerektiren bis meslek dalı olduğunu söylemek gerekir. İsminden anlaşılacağı gibi ise anbar ile alakalı bir takım düzenlemelerde sorumlu olarak görev alan kişilerdir. Anbar memurunun görevini daha açık şekilde tanımlamak gerekirse;

Devlete bağlı olan kurumların yürütmüş olduğu faaliyetler içerisinde ihtiyaç duyulan gerekli malzeme, teçhizat, makine, döküman, eşya ve benzeri cisimlerin düzenli şekilde korunması ve tutulmasının sağlanmasıdır. Detaylandıracak olursak, depo gibi bir alanda malzeme girişi, malzemelerin güvenliği ve korunması gibi işlemlerden sorumludur. İhtiyaç halinde hazır bulundurulması gerekmektedir.

Muhafaza edilen malzemelerin bozulmaması ve en iyi şekilde korunması için önem arz eder. Devletin malı olduğu için zarar gelmesi veya korunamaması durumunda sorunlara yol açabilir. Özellikle yüksek maliyetli araç ve gereçlerin korunamaması veya yok olması durumunda yasal işlemler yapılabilmektedir. Muhafazası edilen anbardaki tüm ürünler için yazılı belgeler bulundurulmalı ve anbarda yer alan her cisim için gerekli önem verilerek kaydı tutulmalıdır.

Anbar Memuru Nasıl Olunur?

Kariyer planlamasını bu yönde yapacak olanlar nasıl bir yol izlemeli? Öncelikli olarak memur olmak için bilindiği üzere KPSS’de en az 70 ve üzeri not alınmalı. Eğer 70 ve üzeri not aldıysanız başvuru hakkı elde etmeniz anlamına gelmektedir. Lisans ve önlisans mezunlarına öncelik tanınmaktadır. Tercih döneminde kurumlar farklı şartlar isteyebildiği için sabit şartların bulunmadığı bilinmektedir. En çok istenen şartın ise bilgisayar kullanımına ilişkin sertifikadır. Yaş sınırına takılmıyorsanız ve bilgisayar sertifikası sahibi iseniz anbar memuru olmanız mümkün.

Dikkat! Anbar ile Ambar Aynı Değildir!

Anbar memurluğu ile ilgili yapılan ciddi bir yanlışlık, çok sayıda kişinin kariyer hedeflemesinde sorunlara yol açabilmektedir. Bu neden ise isim benzerliğinden gelmektedir. Konuda bahsedilen meslek dalı “Anbar Memurluğu” ile ilişkilidir. Anbar memurluğu konuda bahsedildiği gibi teçhizatların girişi, çıkışı ve muhafaza edimi ile alakalıdır. Ambar kelimesi ise tahıl içerikle alakalı olup, konu dışında bir statüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir