Maaş Sorgulama

Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alıyor

Anestezi Maaşları 2019 – Anestezi Teknisyeni Maaşları

Dilerseniz daha önce yazdığımız anestezi maaşları konusuna gelen yorumlarla başlayalım. Özel sektör ve devlet kurumları arasında fiyat farkı bulunması ve bu fiyat farkının bir makas gibi açılıp kapanması bizim yazdığımız maaşların aralığının geniş olmasını sağlamıştır. Bu sebepten özel sektör anestezi ve kamu anestezi olarak iki farklı başlık halinde maaşları inceleyeceğiz.

Anestezi Ne İş Yapar

Genel tanımı ile anesteziden bahsetmemiz gerekirse çeşitli ilaçların kullanılarak kişide oluşan ağrı duygusunun ortadan kaldırılmasıdır. Anestezi teknisyenleri de genel veya bölgesel olarak bu işlemi uygulayarak insanlarda ortaya çıkan ağrı duygusunun azaltılmasını sağlarlar. Bazı durumlarda istisnaları olsa da çoğunlukla bu işlem damar yolu ile yapılır. Bu uygulamayı yapacak kişilerin özel olarak eğitim alması gerekmektedir.

Anestezi Teknikeri ile Anestezi Teknisyeni Arasında ki Fark

Lise mezunu olanlar teknisyen ünvanını alırken, iki yıllık önlisans mezunu olan kişiler tekniker ünvanı alırlar. Maaş ve nöbet ücretleri farklılık gösterse de iki yıllık mezunlarının özel sektörde artık daha rahat iş bulabildiğini biliyoruz.

Kamuda Anestezi Maaşları Devlet

Anestezi devlet memurları olarak işe başlamaları durumunda sabit maaşları, döner sermayeleri ve nöbet ücretleri ile maaşlarında değişiklik görebilmektedir. Bu durumun hesaplanması için çalıştığı hastanenin özelliklerinin de iyi bilinmesi gerekmektedir.

Çok iyi arkadaşım Rıfat bu meslekte çalıştığı için onun maaşından örnek vererek konuya açıklık getirmek isterim. Rıfat bir kamu hastanesinde haftanın belli günleri tam olarak anlam veremediğim (kendisinin bu konuya daha sonra açıklık getirmesini isteyeceğim) bir nöbet tutuyor. Bir çocuğu var ve karısı çalışmıyor. Bu şartlar altında Rıfatın eline geçen net miktarın 3900 – 4000 TL civarında olduğunu söyleyebiliriz. Rıfatın çok samimi bir arkadaşı ise bu rakamdan daha düşük alıyormuş. Bu durumun temel nedeni ise arkadaşının nöbet tutmaması daha az saatlerde çalışması ve bekar olmasıymış.

Özel Sektör Anestezi Maaşları 2019

Özel sektörde çalışan anestezi teknisyenlerinin aldıkları maaş aralığının biraz daha değişik olduğunu belirtmek gerekiyor. Çoğunlukla iş imkanları konusunda sıkıntı yaşamasalar bile yine de devletten daha düşük bir maaş ile başlıyorlarmış. Son asgari ücret güncellemesinden sonra alınan maaş hakkında net bir bilgiye sahip olmamakla birlikte 2.500 – 3.000 TL başlangıç olarak kazandıklarını söyleyebiliriz.

Aranızda bu mesleği yapan yada bilgi sahibi olan varsa maaş ve ücretler hakkında yorum yazarlarsa eksik yada yanlış bilgilerimizi güncelleme imkanına ulaşırız. Herkese mutlu günler diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir