Anestezi Maaşları 2017 ( Tekniker ile Teknisyen Farkı )

Anestezi Maaşları

Anestezi maaşları ne kadar sorusuna cevap vermeden önce anestezi teknikeri ve teknisyenlerinin ne iş yaptığına değinmek gereklidir.Genellikle birbirine karıştırılan tekniker ve teknisyen kavramlarının farkını yazımızdan öğrenebilirsiniz. Bu sayede eğer üniversite tercihi döneminde iseniz meslek seçimi yapmanız için bu yazımız sizlere oldukça faydalı olacaktır. Öncelikli olarak bu iki kavramın farklarına değinelim.

Tekniker ile Teknisyen Farkı

İki kavram arasındaki temel farklılık mezun oldukları okul açısından ortaya çıkmaktadır. Ayrıca bunun yanı sıra alınan maaşlar da farklılık arz etmektedir. meslek liselerinde bulunan anestezi bölümlerinden 4 yıllık eğitim sonucunda mezun olup atanan kimseler hastanelerde anestezi teknisyeni olarak görev yapmaktadır.
Anestezi teknikerleri ise üniversitelerin anestezi meslek yüksekokullarından mezun olmaktadırlar. Ön lisans düzeyindeki bu eğitimin süresi ise 2 yıldır. Bu eğitimin neticesinde ise anestezi teknikerleri olan kimseler anestezi teknisyenleri ile aynı işi yapmaktadırlar. Hem özel hem de kamu sektöründe faaliyet gösteren hastanelerde geniş iş imkanlarına sahip olan tekniker ve teknisyenlerin maaşları da diğer sektörler ile kıyaslandığında oldukça iyidir.
Üniversite tercihi dönemlerine yaklaştığımız şu dönemler içerisinde anestezi teknikeri ya da teknisyeni olmak isteyenler bu mesleklerde hangi işlerin yapıldığını merak etmektedirler. İşte bu yazımızda sizler de hangi işlerin yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Anestezi Görevlileri Ne İş Yapar?

Anestezi görevlileri hastanelerde ameliyathanelerde çalışmaktadırlar. Yoğun kimyasal kokusuna maruz kalan anestezi görevlileri hastaların ameliyata sağlıklı bir şekilde hazırlanmaları için doktorla işbirliği yapmaktadırlar. Ameliyatların öncesinde hastaları uyuşturmak ve onları hijyenik bir şekilde ameliyat masasına götürmek ve ardından da ameliyat odasından çıkarıp yoğun bakım hemşiresine teslim etmek anestezi görevlilerine aittir. Ayrıca bazı hastaları cesaretlendirmek için cesaret iğnesi vurmak da anestezi görevlilerinin vazifeleri arasında yer almaktadır.
Anestezi görevlileri hastanelerde görev yapmaları sebebiyle oldukça dikkatli ve sorumlu olmaları gerekmektedir. Ancak bu da yeterli değildir. Anestezi görevlileri yoğun kimyasal ilaç kokusuna maruz kaldıkları için bu ilaçlara karşı alerjilerinin olmaması gereklidir. Aksi takdirde işlerini yapmaları mümkün olmayacaktır.
Anestezi görevlileri hastanede acil kısımlarında da vazife görmektedir. Dolayısıyla gece nöbetleri de olmaktadır. Ancak bu nöbetler de ekstra ücret anlamına geldiği için maaşlarda artış yaşanmaktadır. Peki tüm bu bilgilerin ardından anestezi maaşlarının ne kadar olduğuna bakalım.

Anestezi Teknikerleri Maaşları

Anestezi teknikerleri devlet memuru olarak görev yapmaktadırlar. Ancak hastanelerden anestezi elemanlarına verilen ek ödemeler farklılık göstermesi sebebiyle tek bir standart bulunmamaktadır. Ancak genel olarak bakacak olursak yaklaşık olarak 2.600 civarında maaş aldıklarını söylemek pekala mümkündür. Bunun yanı sıra anestezi teknikerleri sadece devlet hastanelerinde değil aynı zamanda özel hastanelerde de görev almaktadırlar. Ancak çzel hastanelerde kendinizi geliştirmeniz son derece önem arz etmektedir. Bu kapsamda yeni işe başlayan birisi hastanesine göre değişmekle birlikte genellikle asgari ücret civarında maaş almaktadır. Ancak kendisini geliştirmiş bir anestezi teknikeri 5.000 TL’ye kadar maaş alabilmektedir. Ancak bunun için kendinizi iyi bir şekilde geliştirmeniz gerekmektedir.

Anestezi Teknisyeni Maaşları

Anestezi teknisyenleri lise mezunu olmaları sebebiyle teknikerlere göre bir miktar daha az maaş almaktadırlar. Ancak bu farkın çok fazla olmadığını belirtmekte fayda var. Bunun yanı sıra iyi bir anestezi teknisyeninin sıradan bir anestezi teknikerinden daha fazla maaş alması da mümkündür. İki anestezi elemanı arasındaki diğer bir farklılık ise nöbet ücretleri konusunda ortaya çıkmaktadır. Anestezi teknisyeni nöbet için saat başına 9,80 TL ücret almakta iken anestezi teknikeri 11,5 TL ücret almaktadır. Bu durumda aylık olarak bir miktar maaşlarda farklılık olmasına neden olmaktadır.

Atanma Şartları

Anestezi teknisyeni ya da teknikeri olarak atanabilmeniz için KPSS sınavına girmeniz gerekmektedir. Ancak bu devlet hastaneleri için geçerlidir. Özel hastanelerde genellikle herhangi bir sınav yapılmamaktadır. Ancak bazı hastaneler özel uygulamalar yapabilmektedir.
Devlet hastanesinde görev yapabilmek için KPSS sınavından 80 üzeri almak gerekmektedir. Eğer daha iyi hastanelerde görev almak istiyorsanız bu durumda daha yüksek puanlar almanız gerekmektedir.

Çalışma Şartları

Anestezi elemanları ameliyat odalarında çalıştıkları için stresli bir iştir. Dolayısıyla bu görevlilerinin işlerine hakim olmaları gerekmektedir. Aksi takdirde insanların hayatları tehlike altına girebilir. Bu sebeple gerek eğitim döneminde gerekse de meslek hayatında bu personellerin kendilerini sürekli bir şekilde geliştirmeleri gerekmektedir.
Haftalık 40 saat çalışma saatine sahibi olan bu anestezi elemanları aynı zamanda gece nöbetlere de kalmaktadır. Ancak nöbetler sırasında acil vakalar olmaması durumunda genellikle nöbetler rahat geçmektedir. Ancak ameliyat sırasında sürekli olarak doktorun yanında hazır bulunmak gerekmektedir. Aktif olarak görev yapmasa da olası acil bir durumda anestezi elemanının hazır bulunması önemlidir.
Sizler de yukarıda anlattığımız bilgiler ışığında anestezi elemanı olmak isteyebilirsiniz. Ancak her şeyin para olmadığını belirtmek isteriz. Zira sizin istemediğiniz bir mesleği yapmanız hem sizin için hem de hastalar için sakıncalı olabilir. Zira bu meslekte sürekli olarak tam motivasyonla çalışmanız gerekmektedir. Dolayısıyla ilk olarak kendinize sormanız gereken soru bu mesleği yapmak isteyip istemediğinizdir. Bu sorunun ardından çalışma şartları, maaş ve diğer imkanları göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Hangi mesleği seçerseniz seçin sizler için en iyisi olmasını temenni ediyoruz. Meslek hayatınızda da büyük başarılara imza atmanız hem siz hem de ülkemiz açısından son derece önemli olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*