Maaş Sorgulama

Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alıyor

Arşiv Memuru Ne İş yapar?

Halk arasında görülse de genel olarak bilinmeyen mesleklerden bir tanesi de şüphesiz ki Arşiv Memurudur. Bu memurlar ile pek çok yerde karşılaşır hatta bazen kendilerinden dosya aramasını isteriz ancak yaptıkları iş hakkında bilgimiz yok ve çalıştıkları pozisyonunda ismini bilmeyiz. Peki sıklıkla karşılaşıp ne iş yaptıklarını bilmediğimiz arşiv memurları ne gibi işler ile uğraşır? kısacası arşiv memuru nedir?

Arşiv Memuru aslında bir nevi depo sorumlusudur denilirse yanlış olmaz ancak aklınıza eşya deposu gelmesin. Hastanelerde ya da kamu kurumlarının genellikle alt katlarında dosyaların depolandığı bazı alanlar bulunmaktadır işte Arşiv Memurları buralarda istihdam etmektedir. Peki bu Arşiv Memurlarının görevi nedir? Arşiv Memuru kısaca buranın düzenini sağlar ve depoya giren, çıkan bütün evrakların raporlarını hazırlar. Yeni gelen evrakları baştan sona kadar inceler her hangi bir eksiği var mı ya da imzalanmamış bir yeri var mı bakar eğer eksik ya da yanlış olduğunu tespit ettiği yer olursa bu dosyanın tamamlanması için getiren kişiye tekrar iade eder.

Dosyalarla Bütünleşmek
Arşiv Memurları depoda saklanan bütün dosyalarla neredeyse bütünleşmiş durumdadır. O kadar ki yetkili birisi bir dosya istediğinde Arşiv Memuru hemen bu dosyanın yerini kolay bir şekilde bulur ve yerini ayırtarak tekrar giriş sağlandığında aynı yerine koyar. Şimdi işler genel olarak bilgisayarlar üzerinden yapıldığı için Arşiv Memurları oldukça rahatlamış gözüküyor ancak yine de personellerin oldukça dikkat etmesi gerekmektedir çünkü bir belgenin çalınması, kaybolması ya da belgenin sonradan eksik olduğunun fark edilmesinin cezası Arşiv Memuruna kesilmektedir ki eğer yapılan yanlış oldukça büyükse personel görevinden ihraç dahi edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir