Maaş Sorgulama

Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alıyor

Aşçı Maaşları

Son zamanlarda maaş ve ücretler hakkında pek çok internet sitesinde gereğinden fazla -aslında olandan çok daha fazla- rakamlar ile karşılaşınca bazı meslek gruplarını detaylı bir şekilde araştırmamız gerektiğini düşündük. Özellikle aşçı maaşı gibi yorum yapmaya çok açık meslekler için baştan konuya eğilmenin daha doğru olacağını söyleyebiliriz.

Aşçı Maaşları 2018

Bazı iş kolları eskilerinde dediği altın bileziktir. O sebepten bu işlerde kendinizi ne kadar kanıtlarsanız kazandığınız paraların artacağını da söylemek mümkün olmaktadır. Tutulması çok farklı alanlarda çalışıyor olmanız ve işinizi layıkıyla yapmanız gibi durumlar olduğunda maaşlarınızın katlanacağını söylemek mümkündür.

Yine de işe yeni başlayan bir aşçı için maaşın özel sektörde farklı alanlarda değişeceğini söylemek mümkün olmaktadır. Örneğin lüks bir otelde çalışan aşçı ortalama 3.000 – 3.500 TL ile mesleğe başlarken, pansiyon ve yurt gibi sektörlerde bu rakamın daha düştüğünü görmek mümkün olmaktadır. Aynı şekilde aşçı maaşları turizm ve seyahat gibi iş kollarında, özel restaurantlar da ve otellerde daha da artmaktadır.

Ortalama bir rakam vermenin mümkün olmadığı iş kolları arasında kesinlikle aşçı maaşlarının önemli bir sıralamada yer aldığını söylemek mümkün olmaktadır. Çoğunlukla çalışılan işin ismi maaşın rakamını da değiştiriyor diyebiliriz. Gıda sektörü diğer iş kollarının aksine pek çok farklı alanda iş imkanı bulabilmektedir. Bugün ortalama bir mühendisin, bankacının yada özel sektör çalışanının iş bulamayacağı çok farklı bir bölgede bile bir aşçı kolaylıkla iş bulabiliyor. Hal böyle olunca rakamlarının da farklı olduğunu söyleyebiliriz.

Aşçılar Ne Kadar Kazanıyor

Geçenlerde bir gazetede ortalama maaşlarının otuz bin liranın üzerinde olduğunu okumuştum. Bu durumu ortalama rakam içerisinde yazmak son derece yanlıştır. Çünkü asgari ücretin biraz üzerinde maaş alan pek çok aşçı olduğunu söyleyebiliriz. Yine de aşçıların aldığı maaşların zaman içerisinde artış göstereceği de unutulmamalıdır.

Yazımız boyunca hiç rakam veremedik farkındayız. Çalışılan sektöre bağlı olarak 2.500 TL den başlayarak maaş aldıklarını belirtebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir