Baklava Ustası Maaşları

Aslına bakarsanız şu ana kadar yazdığımız maaş bilgilerinden daha farklı bir bilgilendirme yazısını sizinle paylaşmak istiyorum. Baklava ustası nedir? Ne iş yapar ve ne kadar maaş alır? Konusunda dilim döndüğünce size bilgi vereceğim. Çok samimi bir arkadaşım olan Burhan’la tanışıklığımız askerliğe dayanıyor. Kendisi Gaziantep’te baklava ustası olarak çalışıyormuş. O zamanlar işsiz olduğumu duyunca bana ilk söylediği şey şu oldu: Gel yanıma çırak ol bana, kısa sürede ustalaşır kalfa olursun. O dakikadan sonra memleketinde kendi pastahaneni açabilir yada minimum 5.000 TL’den başlayan iş ile maaş alabilirsin dedi. Onun bana 5.000 TL’den bahsettiği zamanlarda asgari ücretin 400 TL olduğunu söyleyebilirim.

Baklava Ustası Ne Kadar Maaş Alır

Daha sonra ben baklava ustası olma konusunda bir adım atamasam da aklımın hep bir köşesinde Burhan kaldı. Sosyal medyadan takip ettiğim kadarıyla Burhan çok kısa bir süre içerisinde önce araba sonra ev sahibi oldu. Ara ara Türkiye’nin farklı şehirlerde sosyal medyaya resimler attı. Baklava ustalığına devam ediyordu. Böyle bir zaman aralığında tekrar aradım. Kısa bir hal hatır konuşmasından sonra muhabbet maaşına geldi.

Maaş almadığını ve satılan tepsi başına komisyon aldığını bu şartlar altında sıkı bir çalışma sonucunda aylık 7.000 TL’ye yakın bir baklava komisyonu aldığını söyledi. Bu da iş başına bakıldığı zaman iyi bir maaş olarak ön plana çıkıyor. Bende bizim Burhan’ın ağzını yoklamak için bir arkadaşımın çocuğunun yanına çırak olarak işe alıp alamayacağını sordum. Tabi ki maaşını da…

Burhan bana cevaben tabi ki çırak olarak kabul edeceğini, asgari ücret verebileceğini ve sonradan ustalaştıkça yaptığı iş başına para alabileceğini söyledi.

Baklava Ustası Maaşları 2019

Tabi ki maaşla çalışan baklava ustaları da varmış. Bunların aldıkları rakamların günümüz şartlarında 3.500 TL’den başladığını söyleyebiliriz. Bu da pasta ustası örneğinde olduğu gibi yapılan işin kalitesine bağlı olarak süreklilik arz edebiliyor. Mesela Burhan hiç çalışmadığı dönemlerde para kazanamıyor. Devamlı olarak baklava yapıp satması gerekiyor ki para kazanabilsin…

Bu konuda yorumlarınızı merak ediyoruz. Farklı bir husus hakkında bilgilendirme yapmak isterseniz yazmaktan çekinmeyin. Herkese mutlu haftalar diliyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*