Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Maaşları

Denizlerimiz ve iç sularımızda yetiştirilen ürünlerin; sağlığından ve üretilmesinden sorumlu olan kişilere balıkçılık teknolojisi mühendisi denmektedir. Genellikle havuzlarda veya denizler içerisinde kafeslerde sıklıkla tüketilen deniz ve iç su balıklarının üretiminden sorumludurlar. Bu yazımızda balıkçılık teknolojisi mühendisi ne kadar maaş alır? Sorusunun cevabına yer vermeye çalışacağız.

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisi Ne İş Yapar

Deniz ve iç sularımızda yer alan ekonomik değeri yüksek olan canlıların üretilmesinden, sağlığından ve hastalık gibi sorunlarından sorumlu kişilerdir. Aynı şekilde üretilen bu canlıların sadece yenilmesi gerekmemektedir. Bir takım süs canlılarının üretilmesinden de başlıca sorumlu olurlar. Her ne kadar ülkemizde çok fazla tüketilmiyor olsa da bazı yumuşakçaların üretilmesi konusunda da gerekli sorumlulukları üstlenirler.

Denizcilik Alanında Çalışırken

Çoğunlukla Ege bölgesinde faaliyet gösteren firmalarda çalışırlar. Son zamanlarda Akdeniz ve Karadeniz’de de kafes balıkçılığı adı verilen bu balıklar sıklıkla üretilir. Bunlar arasında Levrek, çipura, karagöz ve somon yetiştiriciliği ilk sırada yer alır. Aynı şekilde yoğun bir midye üretiminin de ön plana çıktığını söylemek yanlış olmayacaktır. Avcılık ile konservecilik sektöründe de çalışmalarına devam ederler. Bunlar için sardalya, hamsi, palamut, orkinos gibi türlerin ahtapot, sünger, sübye gibi yumuşakçaların da avlanmasında başlıca sorumlu kişilerdir.

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisleri Ne Kadar Kazanırlar

İş sektörü yazıldığı kadar eğlenceli olmayabilir. Çoğunlukla deniz içerisinde ıslak bir iş kolu olarak düşünüldüğü için ve sıcak – soğuk tüm iklim şartlarında çalışma zorunluluğu olduğu için çalışırken zorluk çekilebilir. Hal böyle olunca maaşlarının 2.500 – 3.500 TL arasında başladığını söylemek mümkün olabilir.

Bir mühendis olarak bu fiyat aralığı az gelebilir. Yalnız sektörde çalıştıkça ve kendini geliştirdikçe bu rakamların artacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Başlangıç için kulağa az gelen bu rakamların zaman geçtikçe daha da artacağını ve yükseliş grafiğine bağlı olarak daha da yukarılara çıkacağını belirtebiliriz.

Maksimum Kazanç Aralığı

Çoğunlukla balık ve diğer canlıların yetiştirilmesi, satılması, hastalıkları ve diğer planlamalarından sorumlu olacakları için çalıştıkları işletmelerde öncelikle sorumluluk sahibi olan kişilerdir. Deneyime bağlı olarak işletmenin büyüklüğüne oranla kazançlarının artacağını belirtmek yanlış olmayacaktır. İşinde deneyimli bir mühendisin 4.500 – 7.000 TL arasında maaş alacağını ve daha da artıları olması durumunda bu rakamların artacağını özellikle belirtmek gerekmektedir.

Günümüzde ilgili üniversitelerde çok fazla mezun verilmemesi gibi durumlardan dolayı denizcilikle ilgili öğrenci yetiştiren liselerde öğretmen olarak çalışmaları da mümkün olmaktadır. Tabi ki bu liselerde çalışmak için pedagojik formasyon ve kpss sonuçlarının da son derece büyük bir önem arz ettiğinin altını çizmek gerekir.

Bu Bölümde Eğitim Almak

Genel anlamda puanlarına göz atıldığı zaman bölümün oldukça düşük puanlardan öğrenci kabul edildiği görülmektedir. Oysa ki çalışma alanları giderek artan bu bölümde iş bulma imkanları sanıldığı kadar fazla olmamaktadır. Hal böyle olunca iş bulmak ve bir işte çalışmakta pek mümkün olmaz. Günümüzde Balıkçılık Teknolojileri Mühendisleri çoğunlukla sektör dışı iş kollarında çalışmak zorunda kalmışlardır.

Kaptan Olur mu

Son dönemlerde internet üzerinde Balıkçılık Teknolojileri Mühedislerinin kaptan olacaklarına dair pek çok yazı karşımıza çıkmaktadır. Bu bölümü okuyan kişilerin aldıkları yeterliliklere bağlı olarak 3000 grostona kadar olan gemilerde vardiya zabiti olarak çalışmaya hak kazandıkları bilinmektedir. Yalnız bu durum bölümden bölüme farklılık göstereceği için öncelikle bakanlığın söz konusu adresinden gerekli güncellemeler ve bilgiler alınmalıdır.

Olanlarda var! Bu konuda yazılanları bütünüyle internet efsanesi olarak değerlendirmemek gerekmektedir. Özellikle kendini gemicilik konusunda geliştiren mühendisler daha sonraları sırasıyla uzak yol stajlarını tamamlayarak gemilerde kaptan olarak çalışma imkanına ulaşmışlardır. Bu durum tamamen kişinin nasıl bir yöne doğru kendini geliştireceğinin bilinmesine bağlıdır. Tabi ki zaman içerisinde büyük artıları ortaya çıkabilir. Şu an için bu bölümden mezun olanlar:

  • Formasyon almaları durumunda öğretmen
  • Yeterliliklerini almaları halinde kaptan – vardiya zabiti
  • Kpss’ye bağlı olarak devlet memuru – mühendis
  • Özel sektörde çalışma imkanına sahip olabilirler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*