Maaş Sorgulama

Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alıyor

Ceza İnfaz Kurumu Katibi Ne İş Yapar?

Tartışmasız son yılların popüler meslek alanlarından biri de ceza infaz kurumu memurlukları. Adalet bakanlığına bağlı olarak her yıl çok sayıda gerçekleştirilen personel alımı arasında ceza infaz kurumu katibi de oldukça popüler mesleklerden biri haline gelmiş durumda. Mesleğin görevleri ise merak edilen husus olarak dikkat çekiyor. Popülerliğin getirmiş olduğu merak ile birlikte, bir çok memur adayı, ceza infaz kurumu katibi olmanın şartlarını ve mesleğin asli yerine getirmesi gereken görevlerin neler olduğunu merak etmekte.

Ceza İnfaz Kurumu Katibi; yazı işleri müdürlüğüne bağlı olarak çalışan, tutuklu kaydı ve hastane sevk işlemleri, tahliye, hükümlüye yönelik işlemleri gerçekleştiren ve kaydını tutan çalışanlardır. Adalet bakanlığına bağlı olarak çalışırlar. Bu statüte çalışan kişiler, tutuklu kişiler hakkında her türlü yazılı belgeyi elinde hazır tutmak zorundadırlar ve ilgili yere zamanında teslim edilme zorunluluğu vardır.

Ceza İnfaz Kurumu Katibi Nasıl Olunur?

Aslında zor gibi görünse de, Türkiye’de olması en kolay meslek alanlarından biridir. Katip olmak için iki farklı aşamaya tabi tutulma durumu söz konusudur. Öncelikli olarak KPSS sınavına girerek KPSS B P3 türünde en az 70 puan alma zorunluluğu bulunur. Bu aşamayı tamamlayanların müracatı işleme alınır. Adalet bakanlığı öncelikli olarak başvuruda bulunan en yüksek puandan daha düşük puana göre alım gerçekleştirir. Bu nedenle puanınız ne kadar yüksekse, işe alınma ihtimaliniz okadar yüksek olur. Bu aşama sonrasında puanı yeterli bulunan kişiler sözlü olarak mülakata tabi tutulurlar. Mülakatta klavye kullanımı dikkate alınır. Hızlı klavye kullanımı olan kişiler öncelikli olur. Önemli bir kriterdir. Erkek ve kadın adaylar için boy kriteri de ayrıca yer alır. Erkekler için 1,70, kadınlar için ise 1,60 boy istenmektedir.

Kariyerini bu sektörde ve bu işi yaparak sürdürmek isteyenler için ideal bir meslek olarak görülür. Zorlukları çok fazla yoktur. Sorumluluk gerektiren bir iş olduğunu söylemek gerekir. Önemli bilgiler kayıt tutulduğu için hata kaldırmaz.

Ceza İnfaz Kurumu Katibi Ne Kadar Maaş Alır?

  1. Ferit dedi ki:

    Başvuranların sayısı her yıl daha fazla oluyor. Zorlaştı katiplik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir