Çiçekçiler Ne Kadar Kazanır – Çiçekçi Maaşları

Ucu açık bir soru olduğu için ortalama cevaplara yer vermemiz gereken bir konu olarak ön plana çıkmaktadır. Bilindiği üzere çiçekler özel günlerin olmazsa olmazları olarak ön plana çıkar; sevgililer günü, doğum günleri, evlilik yıl dönümlerinin yanı sıra hastane ziyaretleri ve özel kutlamalar içinde çiçeklerden yardım isteriz. Çiçekçi kazançları ve maaşları da bu duruma bağlı olarak değişiklik gösterir. Genellikle net bir kazançtan bahsetmek ne yazık ki pek mümkün olmaz.

Çiçekçi Kazançları

Çiçekçilerin kazançları çoğunlukla bulunan ile, özel gün sayısına ve yapılan çiçekçilik türüne bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

  • Dükkan veya ofisi bulunan çiçekçiler
  • Özel tür çiçeklerle ilgilenenler
  • Kuryelik yapan çiçekçiler
  • Sokak çiçekçileri
  • İnternetten satış yapanlar

Sokakların olmazsa olmazı olarak bizi karşılayan çiçekçilik mesleği de zamana ve teknolojinin imkanlarına ne yazık ki yenik düşmektedir. Artık mahallelerde sıklıkla karşımıza çıkan çiçekçiler bile çok büyük satışlarını internet siteleri üzerinden beklemektedir. Korkulan odur ki zaman içerisinde pek çok farklı sektörde olduğu gibi çiçekçilik sektöründe de bir tekelleşmeye yenilmemiz söz konusu olacaktır. Bu konuya özellikle dikkat etmemiz gerekmektedir.

Olmak üzere farklı başlıklar altında incelemek mümkün olmaktadır. Günümüzde ise  internet üzerinden yapılan çiçek satışlarının payının bir hayli fazla olduğunu düşünecek olursak bu rakamların artarak yükseleceğini de gözden kaçırmamak gerekmektedir.

Ortalama Çiçekçi Kazançları

Bir ortalama rakam vermemiz gerekirse yeni başlayan çiçekçi maaşlarının asgari ücret – 3000 TL arasında bir ücretle çalışmaya başladığını söylemek mümkün olabilir.

Tecrübeli ve işinde uzman bir çiçekçi maaşı ise genellikle 3000 TL – 4500 TL arasında ücret almaktadır. Bu rakamlar biraz öncede altını çizdiğimiz gibi çiçekçinin bulunduğu semte ve ile göre farklılık gösterebilir.

Çiçek Kuryeciliği Maaşları

Genellikle tek bir firmaya bağlı olan veya olmayan kuryecilik yapılan iş başına veya aylık olarak belirlenen ücret sınıfı içerisinde sayılabilir. Eğer iş başı ücret alınıyorsa uzaklığa bağlı olarak hesaplama yapılabilir. Tek bir firmanın kuryesi olarak çalışmayı tercih ettiyseniz bu seferde çoğunlukla asgari ücret üzerinden ödeme alabilirsiniz.

Tabi ki pek çok iş kolunda olduğu gibi söz konusu olan çiçek kuryeliği olduğunda da birbirinden farklı değişkenler devreye girer bunlar arasında;

  • Yakıt masrafı
  • Genel giderler
  • Yemek masrafı
  • Isınma giderleri
  • Motor veya taşıma aracının masrafları

Önemli olarak sayılabilir ve maaşınız üzerine doğrudan etki eden konu başlıkları arasında yer alır.

Çiçekçilerin Çalışma Zamanları ve Şartları

Çiçek gibi güzel bir iş kolu ile uğraşmanız durumunda çok yoğun olmayan çalışma şartlarına sahip olursunuz. Tabi ki düğünlerin yoğun olduğu yaz aylarında ve özel gün arifesinde daha yoğun bir şekilde çalışmanız gerekebilir. Eğer çiçekçi işletmeyi düşünüyorsanız sevgililer günü ve öğretmenler günü gibi günler için özellikle elinizde bol miktarda çiçek bulundurmanız gerekebilir.

Çiçekçi açmak istiyorsanız kendinizi bu sektörde geliştirmeyi düşünmeli ve bu sektöre uygun olacak şekilde zevkinize bağlı olarak biraz daha ön plana çıkmayı şart koşmalısınız. Zaman içerisinde daha da iyi yerlere gelmeniz mümkün olacaktır.

Maaş seçenekleri ve diğer konu başlıkları hakkında merak ettiğiniz tüm konuları yazımızın alt kısmında bulunan yorumlar aracılığıyla bize ulaştırmanız yeterli olacaktır. Tüm merak edilen soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu iş kolları ile ilgili bir güncelleme olduğu zaman bu yazı güncellenecektir. Son güncelleme Şubat 2020…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*