Maaş Sorgulama

Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alıyor

Devlette Mimar Maaşı Ne Kadar

Bazı mesleklerin maaşları çok az kişi tarafından bilinmektedir. Çoğunlukla yaptığı iş ile özel sektörde çalışma imkanı bulan mimarlarda bu meslek grubunun içerisine girmektedir. Son dönemlerde bize gelen yorumlara göz attığımız zaman çalışma şartları ve çalışma şekilleri hakkında da bilinmezlerin olduğu açıktır. Çoğunlukla tercih dönemlerinde lise öğrencileri tarafından merak edilen mimar maaşları devlette ne kadar sizin için araştırdık.

Devlette Mimar Maaşları

Konuyu çok fazla uzatmadan yeni işe başlamış bir mimarın ne kadar maaş aldığından bahsetmek istiyorum. Öncelikle bu konu başlığında da devlette çalışan tüm personelde olduğu gibi çalışma şartlarına ve çalıştığı döneme hatta çocuk yardımına göre maaşın değişeceğinin altını çizerek yeni işe başlamış mimar maaşı 3750 TL civarındadır diyebiliriz.

Bu durum zamana bağlı olarak değişmekte ve 4250 TL maaşa kadar ulaşabilmektedir.

Özel Sektör Mimar Maaşları

Tabi ki bu durum özel sektör için biraz daha caziptir. Son zamanlarda mimarlar bu konuda yakınsalar da mimarların özel sektörde iş bulma ve çalışma imkanlarının çok daha fazla olduğunu belirtmekte fayda var. Tabi ki çalıştığınız kurum çalışma şartları ve iş imkanlarına bağlı olarak devlette alınan maaşın çok daha fazlasını özel sektörden kazanma imkanınız olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Mühendis maaşlarını da özel sektör ve kamu için düşündüğümüz de aynı parayı aldıklarını söyleyebiliriz. Tabi ki kazanılan para ve dönem farklı olmakla birlikte tüm mühendis ve mimarlarda da saha görevine bağlı olarak ekstra maaş alınması söz konusu olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir