Maaş Sorgulama

Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alıyor

Devlette Staj Yapmanın Avantajları

Bir süredir stajyer öğrencilerin sorularını dilimiz döndüğünce yanıtlamaya çalışıyoruz. Özellikle staj ücreti yatmadı şeklinde çok fazla sorular geldiği için tüm bu soruları tek bir cevap altında toplamamız mümkün görünmüyor. Hal böyle olunca cevaplara parça parça değinmenin daha doğru olacağı düşüncesindeyiz. Öncelikle devlette staj yapmanın özel kurumlara göre avantajlarına değinelim.

  • Sabit çalışma saatleri
  • Kolay iş seçenekleri
  • Zamanında yatan maaşlar

Sadece staj için değil, devlette çalışan insanların büyük bir çoğunluğu için de tüm bu durumlar üç aşağı beş yukarı aynı olmaktadır. Özel sektöre kıyasladığımız zaman devlet kurumlarının sabit ve daha kısa süreli çalışma saatlerinin olması, iş şeklinin ve tanımının belli olması aynı zamanda problemsiz ve gününde yatan maaşları devlette staj yapmayı cazip hale getirir.

Staj Yapılacak Devlet Kurumları

Tabi ki bu durum ne yazık ki herkes için geçerli değildir. Nasıl ki devlete atanan insan sayısı sınırlı ise devlet kurumunda staj yapacak kişi sayısı da kısıtlı olmaktadır. Bunun için uygun bir kurumun seçilmesi, seçilen kurumun sizin bulunduğunuz yerde olması ve stajyer öğrenci alması gerekir. Bu konuda lise öğrencileri için danışman öğretmene de son derece büyük bir iş düştüğünü söylemekte fayda var.

Alanınıza uygun devlet kuruluşlarında bahsedebiliriz. Örneğin denizcilik liseleri için staj yerleri denildiğinde, Ulaştırma Bakanlığına bağlı, İstanbul Deniz Otobüsleri yada Liman başkanlıkları ilk sırada yer alırken, Muhasebe başta olmak üzere diğer kuruluşlar için de Devlet ve Özel Bankalar, Devlet Daireleri, Belediyeler staj için araştırılabilir. Bunun için de tabi ki zamanlamanın son derece büyük bir önemi bulunduğunu da söylemekte fayda var. Erken başvuran kişilerin bu kontenjanları daha erken dolduracağını da unutmamak gerekiyor.

Devlet Kurumunda Staj Ücreti

Devlet kurumları için staj ücretlerinde bir farklılık bulunmamaktadır. Tabi ki normal maaş karşılığı çalışmanıza oranla maaşınızı daha erken alacağınız (yada zamanında) için bu durum son derece büyük bir önem arz etmektedir. Bu konuda yorumlarınızın son derece önemli olduğunun altını çizmek istiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir