Maaş Sorgulama

Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alıyor

Diyetisyen Ne İş Yapar? 2017 Diyetisyen Maaşları

Diyetisyen Ne İş Yapar? 2017 Diyetisyen Maaşları

Günümüzde özellikle fazla kiloları ile başı dertte olanlar için diyetisyen kelimesi sıklıkla kullanılmaktadır. Peki, bu durumda diyetisyen ne iş yapar? Diye merak edenler için şu şekilde açıklayabiliriz. Diyetisyen, doğru beslenmek ve sağlıklı bir şekilde yaşamını geçirdiğiniz için yapmanız gereken her türlü konuda yeterli bilgiye sahip olarak sizlere yardımcı olan kişidir. Bu alanda görülecek olan eğitim sonrasında diyetisyen unvanı alınarak bu şekilde çalışmaya başlanabilir. Özellikle gerekli olan besin değerleri ve vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin, mineral ve protein açısından her türlü bilgiye sahip olan kişiler tarafından verilecek olan diyet listeleri sayesinde zayıflamak isteyenlere etkili sonuçlar elde edebilirler.

Diyetisyenlerin Çalışma Amaçları Nedir?

Diyetisyen ile yapılacak olan çalışmalar sayesinde aşırı kiloları olanlar istedikleri sonucu elde ederek daha fit ve sağlıklı şekilde yaşamlarını sürdürebilirler. Günümüzün sağlık sorunları arasında yer alan obezite nedeniyle diyetisyen kelimesi daha sık kullanılmaya başlanmıştır. Bu alanda gerekli eğitimleri alan kişiler insan vücudunun ihtiyaç duyduğu besin değerlerini ve ayrıca kalori hesaplaması gibi pek çok farklı konuda bilgi sahibi olduklarından nasıl zayıflamanız gerektiği konusunda sizlere yardımcı olmaktadır.
Ayrıca sağlıklı beslenmek ve sağlıklı bir yaşam sürmek için ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda bilgi alabileceğiniz kişilerdir. Özel olarak çalışabilecekleri gibi aynı zamanda devlet bünyesinde de çalışma imkanları bulunmaktadır. Bu sayede herhangi bir sorun yaşayan çocuk veya yetişkin kişiler için yapılacak olan gerekli incelemeler ve kontrollerin ardından verilecek olan önerilerle istenilen sonuçların elde edilmesi konusunda diyetisyenler tercih edilmektedir.

Diyetisyenler Nerelerde Çalışır?

Diyetisyenler özel olarak klinik açabilecekleri gibi aynı zamanda özel hastanelerde veya devlet hastanelerinde çalışabilirler. Bu nedenle kiloları nedeniyle sağlık sorunu yaşayanlar veya daha sağlıklı bir yaşam sürmek isteyenler için pek çok farklı alanda başvuru yapılarak diyetisyenlerden yardım alınabilir. Diyetisyenler aynı zamanda hastanelerin yanı sıra okullarda, fabrikalarda, yurtlarda çalışma imkanı bulmaktadır.
Diyetisyenlik mesleği insanların dengeli ve yeterli bir şekilde beslenebilmesi için bilmesi gereken her türlü konuda yemek listeleri hazırlayarak yardımcı olmaktadır. Ayrıca yiyeceklerin nasıl sağlıklı şekilde tüketilebileceği veya vücut için gerekli olan besin değerlerinin nasıl alınabilecek gibi her türlü konuda bilgi alınabilir. Geniş hizmet alanları sayesinde pek çok farklı alanda yapacağınız başvurular ile alacağınız geri dönüşler sayesinde istediğiniz gibi sağlıklı bir yaşam sürmeniz konusunda sizlere yardımcı olmaktadırlar.

Diyetisyenlerin Görevi Nedir?

  • Öncelikli görevleri aşırı kilo problemi olanlar veya sağlıklı yaşamak isteyenler için diyet listeleri hazırlamak,
  • Aynı zamanda besinlerin işlenmesi ve hazırlanması ya da pişirilmesi gibi pek çok farklı konuda insan vücudunun etkilerini inceleyerek bu şekilde daha sağlıklı sonuçlar elde edilmesine yardımcı olmak,
  • Toplumda yanlış bilgiler nedeniyle yanlış beslenme sorunlarını saptamak ve aynı zamanda çözüm bulmak,
  • Yetersiz ve dengesiz şekilde beslenme nedeniyle ortaya çıkan sağlık problemlerine karşı önlemler almak adına gerekli çalışmaların yapılmasını sağlamak,
  • Diyet için ürün geliştirmek,
  • Çeşitli hastalıklar da yanlış ve yetersiz beslenme nedeniyle ortaya çıkan sonuçları araştırarak bunlara çözüm bulmak,
  • Toplum için doğru ve sağlıklı beslenme konusunda gerekli çalışmaları yapmak,
  • Eğitim için gerekli materyalleri hazırlamak gibi pek çok farklı görevleri bulunmaktadır.

Diyetisyen Olmak İçin Kaç Yıl Okumam Gerekir?

Diyetisyenlik yapmak isteyenler bunun için beslenme ve diyetetik programlarında dört yıl eğitim görmektedir. Her yıl gerekli olan farklı temel eğitimlerin yanı sıra mesleki eğitim dallarında alacakları dersler sayesinde bu alanda yeterli bilgiye sahip olarak hizmet vermektedirler. Bu durumda diyetisyen olmak isteyenlerin dört yıl eğitim görmesi gerekmektedir. Ayrıca mesleklerini ilerletmek istediklerinde bunun için mesleki ilerleme eğitimi almaları gerekiyor.
Gerekli eğitimin tamamlanmasının ardından mesleki eğitim alındıktan sonra kişiler kendilerini özel klinik açabilecekleri gibi devlet hastanesinde veya özel hastanelerde göreve başlayabilirler. Özellikle beslenme ve sağlıklı yaşam için gerekli olan her türlü bilgiye sahip olmaları daha doğru ve etkili sonuçlar elde edecek şekilde hastalarına yardımcı olmaları konusunda etkili olmaktadır. Bu nedenle mesleki ilerleme eğitime alınması özellikle farklı alanlarda daha ilerlemeleri ve araştırmalar sonucunda daha etkili sonuçların elde edilmesi konusunda çalışma yapmalarına imkan sağlamaktadır.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Nedir?

Diyetisyen olmak isteyenlerin okuması gereken bölüm beslenme ve diyetetik bölümüdür. Bu nedenle bu bölümde dört yıl eğitim görmeleri gerektiğinden dört yıl boyunca gerekli olan ana dersler ve mesleki dersler verilerek bu şekilde isteyenlerin diyetisyen olması sağlanmaktadır. Özellikle her geçen gün obezitenin artmaya devam ettiği ülkemizde diyetisyenler yoğun talep gördüğünden bu alanda verilen eğitimler ile açığın kapatılması sağlanmaktadır.
Dört yıllık eğitimin tamamlanmasının ardından diyetisyen olmak isteyenler mesleki eğitim olarak bu şekilde farklı alanlara yönelebilirler. Özellikle diyet yapmak isteyenler için farklı ürün seçenekleri üretmek ve geliştirmek gibi çalışma yapmak isteyenlerin daha donanımlı ve bilgili olması gerektiğinden gerekli eğitimi almaları önemlidir.

2017 Diyetisyen Maaşları

2017 yılında diyetisyen olarak çalışmaya devam eden kişilerin ne kadar maaş aldığı merak konusudur. Bu durumda özellikle diyetisyen maaşları çalıştıkları kurum veya kuruluşlara göre değişmektedir. Özel sektörde veya devlet hastanelerinde çalışanlar aldıkları maaşlar arasında farklılık olabileceğini bu noktada daha detaylı bilgi alınması için gerekli görüşmelerin birebir yapılması önemlidir.
İşe yeni başlamış olan diyetisyenler için belirlenecek olan maaş ortalama olarak 2100 TL ile 2900 TL arasında değişmektedir. Döner sermayeli veya döner sermayesiz olan bu maaşları sektörde daha uzun yıllar çalışılması durumunda yükselmektedir. 25 yıldan daha fazla bu sektörde çalışmış olan diyetisyenler için maaş seçeneği döner sermayesiz olarak 2338 TL iken döner sermaye olarak 3379 TL olarak ödenmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir