Maaş Sorgulama

Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alıyor

Doktor Maaşları Döner Sermaye 2018

En çok merak edilen ve en çok arama yapılan konu üzerinde durmak istedik. Daha çok doktor maaşları soruluyor olsa da son dönemlerde haberlerde sıklıkla duyulan bir konu başlığı olan döner sermaye hususuna da değinmek istiyoruz.

Haberlerde duyduğumuz döner sermaye üzerinden ödenen rakamlar hakkında çok fazla yorum yapmak istemiyorum. Aslına bakarsanız bu konuda çok bilgi sahibi olmadığım için yanlış bilgilendirme yapmaktan korkuyorum. Geçmiş senelerde döner sermaye rakamları ile ilgili verilere rastlamış olsam da son yıllarda döner sermaye verilerinin illere göre rakamlarına rastlayamadım.

2017 yılı temmuz ayı içerisinde 7500 TL alan bir doktora ortalama olarak 1.500 – 2.000 TL civarında döner sermaye ödemesi yapılmaktadır.  Tabi ki bu rakamların uzmanlığa ve bulunulan ildeki çalışmalara göre farklılık gösterdiğini de söyleyebiliriz.

Profesör, pratisyen ve uzman unvanları arasında fark olması da son derece doğaldır. Bu arada göreve ve döner sermayeye göre maaş artışları söz konusu olmaktadır. Bu durumun net rakamlar şeklinde belirlenmesi son derece zordur. Aslına bakarsanız il il hastane hastane döner sermaye ücretlerinin farklarının olduğunu söylemek mümkündür.

Doktor Maaşları Kamu

Yukarıda belirttiğimiz gibi 5.000 – 5.500 TL civarında mesleğe başlayan doktorlar döner sermaye ve uzmanlığa göre maaşlarını artırmaktadır. Aynı şekilde özel sektör de yani özel hastanelerde maaşların daha yüksek çalışma şartlarının daha uzun süreli olduğunu belirtmekte fayda bulunmaktadır. Bunun dışında nöbet ücreti ve diğer seçeneklerinde özellikle değerlendirilmesi gereken konu başlıkları arasında yer aldığını da belirtmek gerekiyor.

Özel Hastaneler Doktor Maaşları

Özel hastanelerde doktor maaşları ilden ile değişiklik göstermektedir. Profesör doktorlar arasından 50.000 TL ye kadar artan maaşlara sahip olan doktorlar bulunmaktadır. Bunun için hastane hastane ve il il olarak hesaplama yapmanın daha doğru olacağını söyleyebiliriz.

  1. mo dedi ki:

    verilen rakamlar,7500 maaş ve 2000 döner sermaye tamamen yanlış, 37 yıllık hekimim halen çalışmaktayım , en yüksek derece ve kademedeyim, maaşım 3400 tl, sabit ek ödeme olarak 1900 tl alıyorum döner sermaye olarak 500-1200 arası,ortalama 800-900 tl alıyorum tüm aldığım toplamda ortalama 7000tl dir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir