Maaş Sorgulama

Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alıyor

Doktor Maaşları Ne Kadar?

Tıp Fakültesini bitiren öğrencilerin tamamı doktor olmakta ve girdikleri sınavda başarılı olanlar kapsamlı hastanelerde göreve başlamaktayken sınavdan daha düşük puan alan adaylar sağlık ocaklarında aile hekimi olarak görev yapmaktadır. Diğer adaylar ise özel hastanelerinde istihdam etmekte olup herkesin aldığı maaş bir birinden farklıdır. Özel hastanelerde istihdam eden doktorlara değinecek olursak buralarda farklı prosedürler geçerli olmakta ve bazı doktorlara ameliyat ya da başarılı operasyon başı primler verilmektedir yani burada ki maaşların net olarak nasıl olduğu bilinmiyor. Ancak Sağlık Bakanlığına bağlı devlet hastanelerinde ki doktorların aldığı maaşlar devlet tarafından belirlenmekte ve her sene yapılan açıklamalar ile bu maaşlar kamuoyuna duyurulmaktadır.

2016 Yılı Maaşları

2016 yılının gelmesi ile hükümet memurların maaşlarına zam yaptı. Buna göre yapılan zamlar ile birinci kademede ki doktorun aldığı maaş 3 bin 567 TL’ye yükseltildi. Dördüncü kademe doktor maaşı ise 4 bin 320 TL oldu.

Doktorlardan yapılan yorumlara göre devlette verilen maaşların oldukça düşük olduğu söylenmekte ve özel hastanelerde çalışan doktorların daha yüksek maaş aldığı belirtilmektedir. O kadar ki özel hastanelerde ki doktorların maaşları 20 bin liraya kadar çıkabilmekte olup daha büyük hastanelerde bu oran kat ve kat artabiliyor.

Genel dahiliye doktorlarının aldığı maaşlara baktığımızda ise ortalama 2 bin 500 lira ücret aldıkları görülmekte ve bu personellerin döner sermayeden de ücret aldıkları belirtilmektedir. Yine Sağlık Bakanlığına bağlı devlet hastanelerinde istihdam eden eden hemşirelerde 2 bin 500 lira ila 2 bin 700 lira arasında bir ücret almakta ve ebelerde buna yakın ücretler almaktadır. Bu pozisyonlarında özel sektörde aldıkları maaşlar farklı olmakla beraber maaşlar düşükte olsa pek çok aday devlet hastanesinde görev yapmak istiyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir