Döviz Bürolarının Kazançları Nelerdir

Para birimleri arasında değişiklik sağlayan işletmelere döviz büroları denilmektedir. Ülkemizde en çok dolaşımda bulunan para birimleri arasında yer alan Dolar ve Euro dışında Manat, Riyal, Yen gibi para birimlerine de belirli bir komisyon karşılığında değişim yapma imkânı sunarlar. Çoğunlukla bilindiği üzere döviz bürolarında değişimin bir kanadı mutlaka Türk Lirası olmaktadır. Uluslararası dolaşımın daha yoğun olduğu noktalarda Forex benzeri işlemlerde yapılır. Bu konuda çok fazla bilgi sahibi olmadığınız için şimdilik döviz bürosu kazançlarına değinmek istiyoruz.

Döviz Bürosu Açmak Mantıklı mı?

Bu sorunun birden fazla cevabı bulunmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere turistik bölgeler içerisinde döviz bürosu açmak çok mantıklı bir işlem olarak adlandırılabilir. Bu noktada rakiplerinizin sayısı da bir hayli fazla olacağı için gelirin düşmesi gibi durumlar ön plana çıkabilir.

Döviz bürosunda yasal sınırlar içerisinde kalmak anlık değişkenlerden faydalanmak ve bireylerin ihtiyaçlarına yönelik hareket etmek gibi bir takım değişkenlere sabit kalmak gerekebilir. Döviz bürosu açıp işletmek için herhangi bir şart aranmamaktadır. Yalnız günümüzde açılan döviz bürolarının çok büyük bir kısmı ilk senesini tamamlamadan kapanır. Bu durumda para birimleri arasında değişimlerin fazla olması, nakit desteğinin az olması ve yeterince turistik faaliyet olmaması gibi bir takım durumların da son derece büyük bir önemi bulunduğu unutulmamalıdır.

Döviz Bürosu Kazançları

Ortalama vermenin mümkün olmadığı bir konu başlığıdır. Döviz bürolarının ne kadar kazandığını ancak bölgeye ve turist ortalamasına göre değerlendirebiliriz. Başka bir deyiş ile bulunduğunuz ilde veya büroyu açmak istediğiniz bölgede nasıl bir turist hareketi var? Sorusunun iyi analiz edilmesi gerekmektedir. Bazı döviz büroları daha fazla döviz bırakan turistlerin olduğu bölgelerde kurulduğu için daha fazla kazanç sağlarlar. Bazı döviz büroları ise yazımızın başında da değindiğimiz gibi ilk yıllarını bile dolduramadan kapanma tehlikesi geçirebilirler. Yine de bir ortalamadan bahsetmek gerekirse;

Nevşehir gibi uzak doğudan turist popülasyonunun yoğun olduğu bir ilimizde ortalama olarak aylık 5.000 – 10.000 TL arasında bir gelir bırakması mümkün olabilir. Tabi ki bu durum turizm sezonuna ve yoğunluğuna bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Elde olmayan bazı etmenlere ve krizlere bağlı olarak turist yoğunluğu azalırsa ve yeterli nakit desteği sağlamak mümkün olmazsa büroların kapanması söz konusu olabilmektedir. Maaş ve ücretlerle ilgili merak ettiğiniz soruları bize sorabilirsiniz. Mutlu günler diliyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*