Maaş Sorgulama

Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alıyor

Emekli Maaşı Hesaplama (4A, 4B, 4C)

Emekli olacak kişiler, emeklilik maaşı bağlanmasına yakın bir çok bilgiyi merak etmeye başlamaktadır. Özellikle bağlanacak emekli maaşının miktarı veya emekli olunacağı yıl alınacak emeklilik ikramiyesi, ciddi şekilde merak edilir. Geçmiş yıllarda kişiler emekliliğe ilişkin hesap kitap yaparak maaş bilgisini ortalama hesap ederlerdi. Fakat artık SGK tarafından sunulan hizmet çerçevesinde emekliler, maaş bilgilerine otomatik olarak ulaşabilmektedir. SGK, artık emekli aylığı bağlanacak kişilerin ne kadar aylık alacağına ilişkin bilgi dökümünüğ internet ortamında vatandaşlara sunmaktadır.

SGK tarafından sunulan bu hizmet, emeklilik maaşının hesaplanmasında karışıklıkları da ortadan kaldırarak kafalardaki soru işaretlerine son vermiştir. SGK resmi web sayfası üzerinden yapılacak olan giriş ile birlikte emekliliğiniz hakkındaki tüm hesaplamaları yapabilir ve bilgilere ulaşabilirsiniz. Bilgi sahibi olmak istediğiniz tüm dökümanlar, sistemde kayıtlı olarak yer almaktadır.

Emeklilik hesaplama sistemini devreye sokarak hizmet veren SGK, emeklilik türüne göre bilgi sunmakta. Yani 4A, 4B, 4C, SGK ve Bağkur olarak tüm alanlardaki emeklilik bilgisini sunmakta. Giriş yaptığınızda sistem otomatik olarak hangi kategoriye bağlı olduğunuzu otomatik algılayacak ve ona göre maaş miktarını size gösterecektir.

Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Emekli maaşlarının kontrolü ve bilgileri SGK’nın resmi web sayfası üzerinden yapılmaktadır. Bu sayfa üzerinden ilgili sayfalara yönlendirilerek direkt olarak maaş bilgilerine ulaşabileceksiniz. 4A Emekli maaşı hizmet dökümü bilgilerine ulaşmak için “4A Emekli Maaşı” butonuna, Eğer 4B Emekli maaşı bilgilerini öğrenmek istiyorsanız “4B Emekli Maaşı” veya 4C Emekli maaşı detaylarını öğrenmek istiyorsanız “4C Emekli Maaşı” butonlarını kullanarak doğrudan hesaplamanın ve sorgulamanın yapılacağı ilgili SGK sayfasına yönlendirileceksiniz.

İlgili sayfaya geçiş yaptıktan sonra sizden bir takım bilgiler istenecektir. TC kimlik numarası ve SSK sicil numarası gibi. Bu bilgileri doğru şekilde doldurduğunuz taktirde sorgulamanız otomatik olarak yapılacak ve ekrana yansıyacaktır.

  1. Mehmet dedi ki:

    Sonunda tam istediğim bilgilere ulaşabildim. Sgk gerçekten büyük kolaylıklar sağlıyor artık. Kafa yormaya gerek kalmıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir