Maaş Sorgulama

Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alıyor

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

Türkiye’de engelli ve yaşlı vatandaşlar için evde bakım hizmetinin alınmasına yönelik devletin maddi destekte bulunduğunu biliyor muydunuz? Evde bakım maaşına yönelik son düzenlemeler ile birlikte faydalanmak daha kolay. Bu konu hakkında hala bilgi sahibi olmayanlar, faydalanma imkanı olduğu halde bilgisi olmaması nedeniyle faydalanmayanların olduğu biliniyor. Evde bakım maaşı için öncelikli olarak bilinmesi gereken bilgi; bu ödemenin devlet tarafından sadece bakıma muhtaç ve gelir durumu iyi olmayan engelli vatandaşlar için ödenir. Ödemeler tamamen devlet tarafından aylık olarak ihtiyaçların karşılanması suretiyle düzenli olarak, verilecek hesap numarasına yatırılmaktadır.

Evde bakım maaşını alabilmek için engelli olunması gerekmektedir. Engelli olduğunu bildiren bir sağlık raporu mutlak gereklidir. Sadece sağlık raporu ile engelli olması yeterli mi diye soracak olursanız, bakıma muhtaç olduğunu bildirir bir rapor olması da önemli rol oynamakta. Ayrıca gelir durumunun iyi olmaması ise yine önemli bir ayrıntı. Eğer bu şartları taşıyorsanız evde bakım maaşı almanız mümkün.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

Evde bakım maaşı için ilk kez ödeme alacaklar veya aldığı miktarı merak edenler için 2016 yılı rakamları açıklandı. Aynı zamanda 2017 yılında da ödenecek olan evde bakım maaşı ücretleri şimdiden belirlendi. Yapılan açıklamaya göre 2016 yılı ikinci dönemi yani Temmuz ve sonrası itibarı ile 924.73 TL olarak belirlendi. 2017’nin ilk 6 ayında ise bu rakam 952.47 TL olarak ödenecek. 2017 Yılı Temmuz ayı ve sonrasında ise 990.57 TL olarak ödeme yapılacağı aktarıldı.

Ödemeler her ilde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından engelli kişinin banka hesabına yatırılmaktadır. Türkiye’de her kişi için aynı anda ödeme hesaba yatmamaktadır. Ödemeler ilden ile farklılık gösterebilmektedir. Tüm illerde yer alan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aynı anda hareket etmediği için, ödemeler aynı gün ve zaman içerisinde yatmayabilir. Bazı illerde daha erken veya daha geç ödeme yapılabiliyor.

  1. Saliha dedi ki:

    Bazen başka şehirde olan tanıdığıma 2-3 gün önceden yattığını farkediyoruz. Bence biraz denklik yapmalı ve kendi aralarında iletişim kurarak organize şekilde tüm illere aynı anda yatırmalılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir