Maaş Sorgulama

Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alıyor

Fizyoterapist Maaşı Ne Kadar?

Fizyoterapist maaşları, mutlaka bu mesleğe yönelecekler veya mesleğe yeni adım atacaklar için önemli bir kriter durumunda. Önüne fizyoterapist mesleğini hedef koymuş kişiler ve yeni mezunların özellikle merak ettikleri maaş konusu, çalışılan yere göre değişim göstermektedir. Fizyoterapistler için sabit bir maaş söz konusu değildir. Fakat sektöre ilişkin ortalama maaş verileri bilinmektedir. Bu da bilgi almak isteyenler açısından gayet yeterli olduğunu söyleyebiliriz.

Sektördeki en önemli ayrım ise devlet kurumu ile özel sektörde çalışan fizyoterapistler arasındaki maaş farkıdır. Kamu personeli olarak görevini icra eden fizyoterapistlerin biraz daha düşük  maaş aldıkları görülmektedir. Bu durum geçtiğimiz son yıllarda daha fazla ortaya çıkmıştır. Memur çalışanlar arasında fizyoterapistler için en yüksek rakam 2016 yılı itibarı ile 3100 TL olarak belirlenmişti. Fakat yılın ikinci zammının yapılması ile birlikte %5 zam ile ödenen maaşlar bir basamak daha arttırıldı. Yani şuan memur olarak çalışan bir fizyoterapistin maksimum alabileceği rakam 3255 Türk lirasıdır.

Ortalama ele alındığında ise memurlukta 2400 ile 3255 TL arasında değişim göstermektedir. Fizyoterapistin evli, çocuklu, eşinin iş durumu gibi faktörler de maaşa birinci dereceden etki etmektedir. Evli olupta eşinin işsiz olduğu bildirilen bir fizyoterapist ek olarak 174 lira daha maaşına ilave ücret alabilmektedir.

Özel sektör fizyoterapist çalışanları ise memur çalışanlara göre daha yüksek ücret almaktadırlar. Bu durum sağlık çalışanlarına özel bir durum diyebiliriz. Diğer meslek dallarında genelde memurlar daha yüksek maaş alabilmekte. Fakat sağlıkçılar açısından memurluk, biraz daha geri planda ve düşük maaşlı olduğu dikkat çekiyor. Hastane yönetimi tarafından belirlenen rakamlar, çalışılan özel kuruma göre değişim gösterebilmektedir. Fakat Fizyoterapistler için özel sektörde 2500 ile 3500 TL arasında maaş verilmektedir. Bu rakamlar fizyoterapistler için yeterli kabul ediliyor.

Fiyoterapistlerin Yaptığı İşler Nelerdir?

Sağlıklı olan kişilerin hareket kabiliyetlerini arttırmak ve aynı zamanda fiziksel aktiviteleri düzenlemek,

Hastalıkların sebep olduğu durumlarda görev yaparlar. Fizyoterapistler, kamuya bağlı her türlü kamu kuruluşlarında ve özel kuruluşlarda görev yapma imkanı bulurlar. Fizyoterapist maaşları 2017 yılında yeni işe başlayan fizyoterapistler için, 2.506 TL

  1. Melis dedi ki:

    Özel sektörde hastane yönetimleri fizyoterapist maaşlarına yönelik yeni düzenlemeler yapıyor. Özellikle artan ilgi ile birlikte bu meslekte de maaşlar aşağı çekilmeye çalışılıyor. Umarım ilerleyen dönemler için sorun haline gelmez.

  2. Nur dedi ki:

    Arz talep döngüsüne giren meslek dallarından biri. Söylendiği gibi maaşların düşürülmesine yönelik bir politika söz konusu. Yine de tercih edilecek bir iş diyebilirim. Her zaman geçerli meslek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir