Maaş Sorgulama

Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alıyor

Futbolcu Maaşı Ne Kadar?

Dünya’nın en çok kazandıran mesleklerinden birinin futbolculuk olduğu biliniyor. Yüksek bonservis bedelleri mutlaka her transfer sezonunda ön plana çıkıyor. Çok para kazanmanın yanı sıra gündemin de devamlı ilk sayfalarında yer almak mümkün. Peki futbolcular ne kadar kazanıyor?

Aslında futbolcuların kazandıkları para, oynadıkları lig ve kulüpler ile bağlantılıdır. Birinci lig ve alt kategori liglerde farklı kazançlar olur. Avrupa’nın ve dünyanın önde gelen en iyi ligleri ise en çok para kazandıranlar listesinde zirvede. Örneğin İngiltere Premier Lig en çok kazandıran ve futbol ticaretinin yapıldığı ülkedir. Adeta futbolun beşiği olduğunun kanıtı.

Biraz daha realist yaklaşarak Türkiye ligine ve amatör küme, ikinci lig ve benzeri kategorideki liglerdeki kazançlara bakalım. Eğer yeni profesyönel olduysanız çok fazla kazanmak mümkün değil. Örneğin ikinci ligde oynayan bir futbolcu maç başına 2000 TL gibi bir rakam alabiliyor. Veya aylık 5000 TL gibi ücret karşılığında futbolculuk yapabiliyor. Amatör küme de ise ödenen ücretler asgari ücretin biraz daha üzerinde. Galibiyetlere prim veriliyor. Kısacası amatör küme ve ikinci ligde ciddi bir ücret ödenmediği görülüyor.

Fakat süper lig takımlarından birinde oynama imkanınız varsa ozaman kazancınız da yüksek olacaktır.Süper ligde üç büyüklerde forma giyen oyuncular 1 Milyon Euro ve üzerinde yıllık kazanç elde ediyorlar. Bu rakam en alt taban rakam diyebiliriz. Ortalama ele alındığında 2-2,5 Milyon Euro ortalama çıkabilir. Anadolu kulüplerinde ise genellikle yıllık kazançlar 500 Bin Euro civarında. Bu rakamda Türkiye bazında futbolculuk yapmak isteyenler için oldukça yeterli olarak görülür. Futbolcu olmak isteyenler “Futbolcu Nasıl Olunur” başlıklı konuyu okuyup analiz ederek, bu yolda önemli bir adım atabilir.

Dünyanın En Çok Kazanan Futbolcuları

(Kazançlar sadece kulüpten olan alacaklar değil, sponsorlar da dahil olarak hesaplanmıştır.)

-Cristiano Ronaldo: 71 Milyon Euro
-Lionel Messi: 67.5 Milyon Euro
-Neymar: 44 Milyon Euro
-Gareth Bale: 43 Milyon Euro
-Zlatan İbrahimoviç: 32.5 Milyon Euro
-Luis Suarez: 21 Milyon Euro

Türkiye’de ise en çok kazanan futbolcu: Robin Van Persie

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir