Maaş Sorgulama

Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alıyor

Futbolcu Nasıl Olunur?

Futbolcu olmak istiyorsanız ana kuralınız kesinlikle azim olmalıdır. Türkiye’de ve dünya da tartışmasız en çok yapılmak istenen mesleklerden biri de futbolculuktur. Kolay gibi görünür fakat kendi içerisinde zorlukları çok fazladır. İyi bir yerlere gelebilmeniz için sabır, azim, istek ve benzeri bir çok karakteri genç yaşta bünyenizde bulundurmanız gerekiyor. Nitekim özellikle altyapı eğitiminizi aldığınız yerde çok fazla zorluklarla karşılaşmanız mümkün. Türkiye’de futbolculuğa ve futbol altyapısına yeterli önemin verilmemesi, Türkiye’de futbolcu olmayı daha da zorlaştırıyor. Fakat herşeyin üstesinden gelecek olan kişi kesinlikle sizsiniz ve istiyorsanız başarabilirsiniz.

Futbolcunun Günlüğü

Eğer futbolcuysanız aile hayatınızda bir düzen sağlamak oldukça güç. Profesyönel futbolcu olduğunuz zaman her hafta deplasmana giderek ailenizden uzak kalabilirsiniz. Kendi sahanızda oynayacağınız maç için bir gün önceden kampa girerek yine ailenizden ayrı kalmanız mümkün. Yurt dışında bir maç var ise ailenizden daha uzun süre ayrı kalabilirsiniz. Profesyönel futbolcuların izin günleri de çok fazla değildir. Sezon sonu tatil imkanları bulunur fakat bu dönemde de sporcular kendine iyi bakmak zorunda ve yine beslenme ve sporu tam anlamıyla bırakmaması gerekir. Aksi taktirde yeni sezon öncesi hazırlıklarında iyi bir performans gösteremez ve takıma giremezse, forma şansı olmayabilir. Haftalık izin günleri de olmayabilir. Futbolcular genellikle maçtan sonraki gün izin yapmaktadırlar veya o gün düz koşu ve tek antrenman ile geçen hafif tempolu bir gün olabilir. Sporcuysanız işinizi icra ettiğiniz saatler dışında yine kendinize iyi bakmanız gerekiyor. Yediklerinize dikkat etmelisiniz. Futbolcular yazın en sıcak günlerinde güneşin alnında ve kışın en soğuk günlerde yağmur çamur demeden antrenmanlarını yapmak zorundalardır. Bu tür zorluklar pek fazla kamu oyu ile paylaşılmaz. Genelde aldığı ücretler konuşulur.

Futbolcu Nasıl Olunur?

Futbolcu olmak için öncelikli olarak genç yaşta karakteristik bazı özelliklerin ön plana çıkması gerekiyor. Bunlardan azim, hırs, pes etmeme, ısrarcı olma gibi özellikler ön plana çıkıyor. Çünkü futbolcu olmak için genç yaşta yoğun bir testten geçiriliyorsunuz. Altyapıya Türkiye’de çok fazla önem verilmediğinden bahsetmiştik. Bu da genç futbolculara verilen önemin ne kadar az olduğu ile alakalı. Genellikle futbol okullarında, kayıt ücretleri ile kulüpler gelir elde etme peşinde ve geleceğe yönelik yatırımların çok ciddi olmadığı görülmektedir. Bu nedenle öncelikli olarak futbol oynadığınız kulüpte kendinizi göstermeniz için asla pes etmemelisiniz.

Karakteristik özellikler bir yana, futbol için mutlaka zeka ve teknik gerekmektedir. Eğer futbolcu olmak istiyorsanız teknik asla tek başına yeterli değildir. Zeki olmakta. Futbolu zeka ile birleştirmek gerekir. Buna da futbol zekası denilir. Saha içerisinde size pas gelmeden atacağınız yeri veya yapacağınız çalımı kararlaştırdıysanız bu bir futbol zekası örneğidir.

Futbolcu olabilmek için ise mutlaka bir kulüp alt yapısında futbola başlamaktır. Futbol, oynayarak gelişme kaydedilen bir oyun olmasına rağmen, yine de yatkınlık isteyen bir spor dalıdır. Altyapı eğitiminizi alacağınız kulüpte kendinizi kanıtlarsanız küçük yaşlardan itibaren kendi kategorinizde devamlı aktif liglerde yer alarak A takıma kadar yükselme şansınız olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir