Maaş Sorgulama

Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alıyor

Gastronomi Maaşları ve İş İmkanları

Gastronomi Maaşları

Üniversitelerin gastronomi ve mutfak sanatları bölümünden mezun olan öğrencilerin veyahut da bu bölümü tercih etmek isteyen öğrencilerin sıklıkla sorduğu sorular arasında gastronomi maaşları yer almaktadır. Ancak bu soruya cevap vermeden önce gastronomi bölümü ile alakalı olarak ayrıntılı bir bilgi vermemiz icap etmektedir. Nitekim ilk mezunlarını 2009 yılında veren bu bölüm hakkında ayrıntılı bilgi bulunmamaktadır.

Gastronomi Mezunları Ne İş Yapar?

Gastronomi bölümünden mezun olanlar yeteneklerine göre otel, restoran gibi turistik mekanlara ait mutfaklarda görev almaktadırlar. Dolayısıyla son derece geniş iş imkanına sahip olan gastronomi mezunları aynı zamanda yurt dışında da geniş iş imkanlarına sahip olabilmektedirler. Ancak bunun için yabancı dile sahip olmaları ve etkin bir şekilde kullanabilmeleri gereklidir. Zira mutfak içerisinde birçok farklı milletten insanlar ile birlikte çalışmak gereklidir. Bu personeller ile sıkı bir iletişim kurabilmek için yabancı dillere hakim olmak gerekmektedir. Bunun yanı sıra Türk ve Yabancı mutfakları da gastronomi mezunlarının bilgisi dahilinde olmalıdır.
Ayrıca sadece günümüz mutfağı da değil aynı zamanda geleneksel yemekler ve özellikle de Osmanlı saray yemekleri de gastronomi mezunları tarafından bilinmesi gereken hususlar arasında yer almaktadır. Bunlardan farklı olarak sadece yemek yapma değil aynı zamanda yiyeceklerin uzun süre korunması konusunda da gastronomi mezunlarının ayrıntılı bilgilere sahip olması gerekmektedir.
Gastronomi mezunları sıradan yöntemler ile sınırlı kalmamalı ve kendilerini de sürekli bir şekilde geliştirmelidirler. Bu kapsamda lezzetli farklı yiyecekler üretmek ve aynı zamanda ekonomik maliyetleri de en aza indirmek gastronomi mezunlarının görevleri arasında yer almaktadır.

Gastronomi Mezunlarının Çalışma Şartları

Çalıştığınız kuruma göre değişiklik arz etmekle beraber gastronomi mezunlarının çalışma şartlarının zor olduğunu söyleyebiliriz. Zira sürekli olarak mutfakta yer alan bu kimseler hem bir yandan hızlı olmak zorunda iken bir yandan da lezzeti yakalamak durumundadırlar. Aksi takdirde işlerini başarılı bir şekilde yapabilmeleri mümkün olmayacaktır. Eğer bir kişi işini sevmiyorsa bu durumda bu mesleği yapabilmesi pek de mümkün görünmemektedir. Bu sebeple bu mesleğe adımınızı atmadan kararınızı vermeniz son derece önemlidir.
Bazı kurumsal firmalar ile çalışmanız halinde ise çalışma şartlarınız daha iyi olabilir. Ancak belirtmek gerekir ki buralarda görev alabilmek için de kendinizi son derece iyi geliştirmeniz gerekmektedir. Tüm bu bilgilerin ardından sizlere gastronomi bölümü mezunlarının maaşları hakkında bilgiler vermek isteriz.

Gastronomi Mezunları Ne Kadar Maaş Alır?

Gastronomi maaşları özel ya da kamu olmasına göre değişiklik arz etmektedir. Ancak belirtmek gerekir ki gastronomi mezunları kamuda pek bir iş bulamamaktadır. Son derece kısıtlı olan kamu sektöründeki iş imkanları maaşlarda da çok bir artıya dönüşmemektedir. Zira kamuda görev alan gastronomi mezunları 2500 ile 3500 TL arasında ücret almaktadırlar.
Özel sektörde çalışan kimseler için maaş aralığı son derece farklılık göstermektedir. Bu noktada ise kendiniz geliştirip geliştirmediğiniz ön plana çıkmaktadır. Nitekim turizm için cennet olan ülkemizde gastronomi bölümü mezunları için de son derece geniş iş imkanları bulunmaktadır. Bu kapsamda kendinizi iyi bir şekilde geliştirerek hem hijyenik bir yerde hem de dolgun maaşa çalışabilmeniz mümkün olacaktır. Bu sebeple sizlere en büyük tavsiyemiz eğitim sürecinizde kendinizi en iyi şekilde geliştirmeniz ve iki yabancı dil öğrenmenizdir.

Eğitim Yılları

Gastronomi bölümünde okuyacak kişiler YGS ve LYS sınavlarına girmek durumundadırlar. Bu sınavların ardından ise kendilerini 1 yıl hazırlık olmak üzere toplam 5 yıllık bir eğitim hayatı beklemektedir. Bu eğitim hayatı süresince kendilerine birçok farklı alanda eğitim verilmektedir. Türk mutfağından yabancı mutfaklara yabancı dil eğitiminden hukuk eğitimine kadar birçok alanda iyi bir şekilde eğitim alan bu kimseler ayrıca eğitim süreleri boyunca seçmeli olarak ikinci bir yabancı dil de öğrenebilmektedirler.
Tüm bu eğitimleri başarıyla alan kimseler için ise gastronomi iş imkanları son derece geniştir. Hatta iyi üniversitelerden mezun olan kimseler için firmaların kapıda beklediğini dahi söylemek mümkündür.

Gastronominin Geleceği

Yukarıda da belirttiğimiz üzere gastronomi bölümü ilk mezunlarını 2009 yılında vermiştir. Bu sebeple gastronomi alanında çok fazla yığılma olmadığını söyleyebiliriz. Yığılma olmamakla beraber ihtiyacın da son derece fazla olduğu su götürmez bir gerçektir. Dolayısıyla gastronominin geleceği oldukça parlak görünmektedir. Ancak iş şartları açısından beklentileriniz yüksek ise sizlere yabancı dil geliştirmenizi kesinlikle tavsiye etmekteyiz. Böylelikle çalıştığınız mekanlar arasında resmen dağlar kadar fark olacaktır.
Ayrıca her geçen gün turizmin önemi son derece artmakta ve yani turistik mekanlar açılmaktadır. İnsanın en temel ihtiyaçları arasında yer alan beslenme ihtiyacı ise hiçbir zaman son bulmayacak bir ihtiyaçtır. Dolayısıyla buradan hareketle gastronomi bölümünün önünün hiçbir zaman kesilmeyeceğini söylemek hiç de iddialı olmayacaktır.
Gastronomi bölümünün en güzel yanlarından birisi ise kendi işinizi kurabilmenizdir. Kendi işinizi kurduktan sonra isim yapmanız halinde ise son derece yüksek meblağlarda gelir elde etmeniz mümkün olabilmektedir. Ayrıca bu işten zevk almanız halinde de sizden iyi keyif sahibi olmayacaktır. Tüm bu bahsettiklerimizi bir arada düşünerek meslek tercihlerinizi yapmanızı sizlere öneririz. Son derece geniş mutfak kültürümüz olması da sizlerin bu alanda isim yapmanıza fırsat tanıyacaktır. Dolayısıyla eğer sizler de severseniz bu bölümde sizler için büyük fırsatlar olduğunu çekinmeden söyleyebiliriz.

  1. Anonim dedi ki:

    Visitor Rating: 5 Stars

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir