Maaş Sorgulama

Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alıyor

Gelir Uzman Yardımcılığı Ne İş Yapar?

Maliye Bakanlığının bünyesinde bulunan kurumlarda çalışan ve bir dönem alımları neredeyse durma noktasına gelen Gelir Uzman Yardımcısı ne iş yapar? bu mesleğin genel olarak tanımı nedir?

Gelir Uzman Yardımcısı Maliye Bakanı bünyesinde bulunan Gelir İdaresi Başkanlığı kurumunda istihdam etmektedir. Bu kuruma girebilmek için adaylar Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavına girmekte ve buradan aldığı puan ile boş kontenjanlara müracaat etmektedir. Başvuru yapanlar arasında en yüksek puana sahip olan adaylar Gelir İdaresi Başkanlığında Gelir Uzman Yardımcısı pozisyonunda istihdam etmektedir.

Bu pozisyon için alımlar ilk olarak 1990 yılında yapılmış ancak sonradan gereksiz olduğu düşünüldüğü için 13 sene boyunca hiçbir atamam yapılmamıştır. 2003 yılından sonra Maliye Bakanlığı bünyesinde bulunan Gelir İdaresi Başkanlığı için Gelir Uzman Yardımcısı alımları tekrar başlamıştır. 2005 yılına kadar Gelir Uzman Yardımcısı olabilmek için girilen sınavlar Vergi Denetmen Yardımcılığı pozisyonu ile beraber yapılmış ancak sınava giren aday sayısı sürekli olarak arttığı için 2005 yılından sonra Gelir Uzman Yardımcısı pozisyonu için sınav tek olarak düzenlenmiştir.

Gelir Uzman Yardımcısı Görevleri

Gelir İdaresi Başkanlığı kurumunda istihdam eden Gelir Uzman Yardımcısı personelleri Genel Müdürlüğün verdiği tüm görevleri yapmak zorundadır. Tabi bu görevler meslek ile alakalı olmaktadır. Pek çok konuda inceleme yapması uygun görülen Gelir Uzman Yardımcısının ekonomik alanda da geniş anlamda analizler yapması gerekmektedir. Bazı konularda uygulamaların aksayan yönlerinin bulunması için Gelir Uzman Yardımcısından bilgi istenmekte ve personelin yazılı ya da sözlü olarak konu hakkında dönüş yapması beklenmektedir. Bu pozisyon için atamalar devam etmekte olup maaşları da normal bir memur maaşı olarak değerlendirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir