Maaş Sorgulama

Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alıyor

Gıda Mühendisi Maaşları 2018

Gıda mühendisleri hiç şüphesiz çok geniş bir iş kolunda çalışabilmektedir. Lisans eğitimi aldıkları süre içerisinde gıda biyolojisi ve mikrobiyoloji gibi dersler aldıkları için çeşitli laboratuar ve araştırma birimlerinde de görev alabilirler. Meslek tanımları gıda mühendisi olması için gıda üretimi yada kontrolü yapan firmalarda, yemek dağıtım ve üretimi yapan firmalarda çalışmaları gerekmektedir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi özel sektör içerisinde çalışan mühendis maaşları çok ciddi bir dalgalanma içermektedir. Bu da çalışmayı düşündüğünüz firmanın kalitesi, insan kaynakları politikası, bulunduğunuz şehir aldığınız maaş ile doğru orantılı olacaktır.

Gıda mühendisleri maaşları çoğunlukla asgari ücretten başlayıp 5000 TL – 6000 TL lere kadar devam etmektedir. Bunun için de işe gireceğiniz firma ile bu konuda konuşmanız gerektiğinin altını çizelim.

Devlette Gıda Mühendisi Maaşları

Bakanlıklar, belediyeler ve diğer kamu kuruluşları bünyelerinde gıda mühendisi çalıştırırlar. Yeni işe başlamış bekar bir gıda mühendisi çalıştığı kuruma göre farklılık göstermesine rağmen 3700 – 4000 TL arasında bir maaş almaktadır.

Özel Sektörde Gıda Mühendisi Maaşları

Özel sektör bambaşka bir konu başlığıdır. İzmir, İstanbul, Ankara ve Bursa gibi büyükşehirlerde, daha doğrusu gıda sektörünün yoğun olarak bulunduğu illerde gıda mühendislerinin maaşlarının yabancı dil ve alınan belgelere göre değişiklik göstereceği bilinmelidir.

İş güvenliği uzmanı olan, yabancı dil belgesine sahip olan, kalite kontrol eğitimleri almış, bilgisayar donanımları hakkında bilgi sahibi olan gıda mühendisleri pek çok firmada ilk olarak işe başlarken yüksek maaşlarla çalışabilirler.

Bunun dışında Gıda Mühendisi maaşlarının 2000 – 3500 TL arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Maaşlar hakkında merak ettiğiniz bir konu başlığı olursa lütfen yorumlar bölümünden yazmayı unutmayın. Elimizden geldiğince kısa bir süre içerisinde merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir