Gıda Mühendisi Maaşları ve İş İmkanları

Bir dönemin (özellikle yeni kurulduğu dönemlerde) geleceğin en iyi iş kolları arasında kabul edilen gıda mühendisliğinin günümüzde geldiği yer nedir? Ne kadar maaş alırlar ve çalışma şartları nelerdir? Sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Gıda Mühendisi Kime Denir

Gıda üretimi yapan işletmelerde denetim, hijyen ve üretim konu başlıklarında görevli olan mühendislere gıda mühendisi denir. Çoğunlukla planlama ve değerlendirme gibi konu başlıklarında da görev alırlar. Bunun dışında kalite söz konusu olduğunda da gıda mühendisleri firmanın ilk akla gelen kişileri olarak ortaya çıkar. Devlette mühendis kadroları altında çalışarak çeşitli özel sektör kuruluşlarını üretim ve hijyen konusunda denetleme yetkisine de sahip olmaktadır.

Özel Sektörde Gıda Mühendisi Maaşları

Özel sektör çok değişken bir konu başlığı olarak ön plana çıktığı için maaş aralığı hakkında net bir bilgilendirme yapmak ne yazık ki mümkün olmamaktadır. Yeni başlayan gıda mühendisi çoğunlukla 3.500 TL – 4.000 TL arasından iş başı yapar. Bunun dışında zaman içerisinde uzmanlaştıkça maaşlarında da artış meydana gelecektir.

Tabi ki çalışılan kurum ve sektörün de son derece büyük bir önemi bulunduğu unutulmamalıdır. Bu konuda gıda mühendisinin kendini yetiştirmesine bağlı olarak kazançlarında kademeli bir şekilde artış olacağının da altını çizmek gerekir. Örneğin yüksek lisans veya doktora yapmış olması, söz konusu olan sektörde bilgi sahibi olması ve diğer eğitimleri almış olması, yabancı dilinin olması gibi artılar mühendisin aldığı maaşa artı sağlayacaktır.

Bunun dışında kalite eğitimleri ve bilgisayar bilgisinin artması ve ekibini yönetebilme kabiliyeti de alınan maaş için artı olarak ön plana çıkar.

Deneyimli Gıda Mühendisi Maaşı

Tabi ki deneyim arttıkça ve yukarıda bulunan avantajlara sahip oldukça alınan maaşın da artış göstereceğini söylemek yanlış olmayacaktır. Bu konuda net bir rakam telaffuz etmek mümkün olmasa da deneyimli gıda mühendisleri için 4.500 TL bandından başlayan bir rakam söyleyebiliriz. Bu maaş aralığı 7.000 TL civarına doğru artış gösterecektir.

Devlette Gıda Mühendisi Maaşları

Devlette çalışan gıda mühendisleri için yeni başlaması durumu, sözleşmesi, eş durumu gibi pek çok farklı değişken devreye girmektedir. Bu sebeple rakamlar konusunda kafa karışıklığına yer vermek istemiyoruz. Çok samimi olduğum 3 senedir Gıda Tarım Bakanlığında çalışan bir arkadaşımın Ocak 2020 tarihinde 5.800 TL maaş aldığını söyleyebilirim. Bu arkadaşımın bekar olduğunu ve sözleşmeli olarak çalışmaya başladığını da belirtmekte fayda görüyorum. Tabi ki alınan bu maaşların eş durumu, çocuk durumu ve kademeye bağlı olarak değişkenlik gösterdiğinin altını çizmek gerekmektedir. Çünkü bu değişkenler bazı durumlarda güncellenmekte ve bu durumda da maaşlar ciddi miktarda artış göstermektedir.

Maaşlar konusunda bir güncelleme olduğunda ve farklı konu başlıkları ön plana çıktığında bu yazınında güncelleneceğini özellikle belirtmek isterim. Sormak istediğiniz bir soru olduğunda lütfen yorum bölümünden bize ulaşmaktan çekinmeyin. Hızlı bir şekilde güncelleme yapılacaktır. Son güncelleme tarihi: Şubat 2020.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*