Grafik Tasarımcı Maaşları – Ne Kadar Kazanıyor

Görselliğin öneminin giderek arttığı günleri yaşıyoruz. Teknoloji çağında dijital reklamcılık zamanımızın olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Bu renkli reklam ortamını hazırlayarak bize sunan grafik tasarımcılar ne kadar maaş alıyor? Çalışma şartları nelerdir ve nasıl bir ortamda çalışıyorlar?

Grafik Tasarımcı Kime Denir

Tüm dünyada internet, teknolojik ürünler, kartvizitler, billboardlar gibi reklam içeren konu başlıklarında ilgi çekici içeriği grafik tasarımcılar hazırlamaktadır. Son zamanlarda web siteleri, kampanya görselleri, hatta kitap kapak ve içerik tasarımlarını bile grafik tasarımcılar yaparlar. Bu kadar farklı iş kolu söz konusu olduğunda maaşlarda da çok ciddi anlamda değişkenlik söz konusu olmaktadır. Grafik tasarımcılar bu konuda eğitim alan kişilerden oluştuğu gibi kendini geliştiren ve photoshop başta olmak üzere çeşitli uygulama ve programları kullanabilen kişilerde bu sektör kazanç sağlayabilirler.

Özel Sektörde Grafik Tasarımcılar

Devamlı olarak yeni ürün ve grafiklere ihtiyaç duyan markalar bu konuda açığa uygun olarak grafik tasarımcı alımları yaparlar. Bu da iyi bir görüşe ihtiyaç duyulan bir konu başlığı olarak ortaya çıkar. Seri anlamda çalışmaya ihtiyaç duyan bir iş veya firmada çalışılması durumunda 3.000 – 3.500 TL arasında bir maaş ile başlamak mümkün olabilir.

Yapılan işe web tasarım ve diğer içeriklerin hazırlanması gibi bir takım konu başlıkları dahil olduğunda bu rakımın artacağını da kesinlikle belirtmek gerekmektedir. Zaman içerisinde herkesin bu konuda kendini geliştirmeye yönelteceği bir iş kolu haline de gelebilir. Bazı firmaların grafik tasarımcı anlamında ihtiyacı daha kısıtlı olduğu için onlarda çoğunlukla iş başına ücretle çalışabilmektedir. Bu da tasarımcıların daha rahat bir şekilde çalışması için gerekli zeminin hazırlanması anlamına gelir.

Servest Tasarımcı Maaşları Nelerdir

Eğer iş başı ücret ile çalışıyorsa bu seferde ücretlendirmeyi kişi kendisi belirleyebilir. Çoğunlukla müşteri ile tasarımcının düşünceleri birbiri ile uyumlu olmayacağı için bu sefer de işin içine tasarımcının yaptığı işlerde revizyon ön plana çıkabilir. Yapılan ve belirlenmeyen işlemler için revizyon başına bir takım ücretlendirme tarifesi ortaya çıkabilir. Örnek kartvizit tasarımında;

  • 100 Adet kaliteli kartvizit tasarımı sınırsız revizyon
  • Kartvizit ve logo tasarımı 5 revizyon ücretsiz

Şeklinde bazı ücret tarifesinin ön plana çıkması mümkün olmaktadır. Bu durumda da farklı ücretlendirmelerin de daha dikkat çekici bir şekilde ön plana çıkması söz konusu olmaktadır.

Son zamanlarda başta pek çok sözlük ve iş ilanı sitesinde bu konuda farklı ilanlar göze çarpabilir. Son derece ucu açık bir konu olduğundan dolayı Grafik tasarımcılık yeterliliklerine sahip olan personellerden istenenler ve verilen ücret değişebilmektedir.

Grafik Tasarımcılık Zor mu

Bazı meslekler sanatçılık gibidir. Geniş bir görüşe ihtiyaç duyduğu gibi güncel olarak yenilikleri takip etmesi de gerekebilir. Bu da grafik tasarımcılık anlamında ön plana çıkan artılar arasında yer alır. Daha detaylı bilgi sahibi olmak için üniversitelerin ilgili bölümlerine göz atabilirsiniz. Aynı zamanda internet üzerinden bu işin reklamlarının yer aldığı pek çok web sitesi de bulabilirsiniz. Bu web sitelerinde işin nasıl ilerlediği hakkında reklamlara da hızlı bir şekilde ulaşabilir.

Şahsi tavsiyem yeni bir görsel hazırlamaktan hoşlanıyorsanız, reklamlara ilginiz varsa ve kendinizi geliştirmek istiyorsanız üniversitelerin ilgili bölümlerine giriş yaparak bu konu başlığında daha detaylı bilgi sahibi olmayı deneyebilirsiniz. Kısa vadede kendinizi geliştirmeye başlayarak uzun vadede gerçekten iyi paralar kazanmanız mümkün olabilir. Teknolojinin imkanlarının giderek arttığı günümüzde bu tarz iş sektörlerinden faydalanan pek çok firmanın olacağını da unutmamak gerekmektedir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*