Güncel Pilot Maaşları 2020

Uçakların yolcu taşımacılığında payı giderek artıyor. Bu durumda her ilde açılmaya başlanan hava yollarının da son derece büyük etkisi var. Uçak konusu hiç hata kabul etmeyen son derece önemli bir konu olduğu için bu hususa özellikle dikkat etmek gerekiyor. Pilot maaşları öncelikli olarak tutulsa da pilot kalitelerinin de bu anlamda büyük bir önem taşıdığını unutmamak gerekli…

Nasıl Pilot Olunur

Uçuş eğitimi veren çeşitli eğitim kuruluşlarında (üniversitelerinde) pilotluk eğitimi almanız gerekmektedir. Öncelikle bu eğitimlerde başarılı olmanız ve başarılı olduktan sonra belli bir saat boyunca uçuş sürenizi tamamlamanız son derece önemlidir. Gökyüzünde geçerli dilin İngilizce olduğunu düşünecek olursak İngilizce konuşmanın son derece büyük bir önem taşıdığını hatırlatmaya gerek duymuyoruz. Bunun dışında adli sicilinizde herhangi bir problem olmaması mümkünse ikinci yabancı dilin olması gibi durumlarda önemlidir. Göz ve sağlık kontrolünden de rahatlıkla geçiyor olmanız gerekmektedir. Bu anlamda dünyanın her ülkesine rahatlıkla uçabilme yeterliliğine sahip olan pilot olmaya hak kazanırsınız. Haliyle bu kadar çok değişkenin bir arada sağlanmasından sonra aldığınız maaşlarında fazla olduğunu söylemeden geçmemek gerekmektedir.

Pilot Maaşları 2020

Firma sayısının fazlalaşmaya başladığı günümüzde, pilot sayısının da arttığının altını çizmek gerekmektedir. Geçmiş yıllarda ki kazançlarına oranla günümüzde pilotların mevcut kazançlarının aşağılarda kaldığını da belirtelim.

Yeni başlayan bir pilotun ortalama olarak 7.000 TL ile başlangıç yaptığını belirtmekte fayda var. Tabi ki bu noktada hava yolu firmasının önemi, pilotun artıları gibi bir takım değişkenlerde devreye girmektedir. Özel sektörde deneyim kazandıkça maaşlarını 10.000 TL civarına yükselebilir. Tabi ki deneyime bağlı olarak bu rakamın birkaç misli alan pilotlarında bulunduğunu belirtmek gerekiyor.

Ülkemizde ki Hava Yolu Firmaları

Fiyatlar ve maaşlar hakkında bilgi sahibi olmak için ülkemizde varolan firmalar hakkında da kısaca bir bilgilendirme yapmamız gerektiğini düşündük. Bu firmalar arasında en dikkat çekenleri:

  • Türk Hava Yolları
  • SunExpress
  • Onur Air
  • İz Air
  • Borajet
  • Anadolu Jet
  • Pegasus
  • Atlas Jet

Bunun dışında belli bir profesyonelliğe ulaşmanız durumunda uluslararası firmalarda görev yapmak için hiçbir engeliniz bulunmayacaktır. Bir de askeri okullarda pilot olarak çalışma imkanları bulunur. Bunun için şartları ve genel özellikleri daha sonra başka bir yazımızda detaylı bir şekilde sizinle paylaşacağız. Askeri kargo uçaklarında çalışan personellerin sonra ki dönemlerinde sivil havacılıkta görev aldıkları ile ilgili bir yazı okumuştum. Bu konuda biraz daha bilgi sahibi olduktan sonra sizi de bilgilendirmeye çalışacağım.

Maaşlar Hakkında

Elimizden geldiğince maaşları güncel bir şekilde sizlere ulaştırmak istiyoruz. Herhangi bir güncellemeye ihtiyaç duyulduğunu düşünüyorsanız, lütfen yorumlar bölümünden bu durumu bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*