Maaş Sorgulama

Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alıyor

İş Güvenliği Uzmanı Ne İş Yapar?

Türkiye’de son 4-5 yıla bakıldığı zaman adeta bir furya haline gelen İş Güvenliği Uzmanlığı, hızlı gelişti fakat sektör hızlı doldu diyebiliriz. Çıkan yasa ile birlikte her iş yerinin bir iş güvenliği uzmanı olması gerektiği için, bu alandaki ciddi boşluk, yeni mezunlar tarafından çabuk keşfedildi. Fakat yoğun bir yönelim olması sebebi ile, kısa sürede açık tamamlandı ve bu alanda da iş bulmak bir hayli zorlaştı. Özellikle risk teşkil eden ve sorumluluk alınacak olan bir meslek dalı olması ise bazı kişiler tarafından tereddüt ile yaklaşılmasına sebep oluyor.

İş Güvenliği Uzmanı Nedir ve Ne İş Yapar?

İş güvenliği ve iş sağlığı alanında görev yapan kişilere denir. İsminden de anlaşılacağı gibi bağlı olunan kurum veya iş yerine ait tüm çalışmalar esnasında güvenliği sağlamakla görevli kişilerdir. Sağlığı tehlikeye atacak girişimlerde bulunan işçileri uyarmak, iş ortamındaki tehlike arz eden durumları gözetlemek gibi görevleri vardır. Bağlı olduğu yerde iş güvenliği ve sağlığı tam anlamı ile bu kişiler üstlenir. Olası bir ölüm ya da yaralanmalarda, iş güvenliği uzmanı sorumlu kabul edilebilir. Eğer iş güvenliği uzmanı tarafından uyarılan bir durum ise sorumluluk ortadan kalkmış kabul edilir. Detayları ise yoğundur.

Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?

İş Güvenliği Uzmanı olmak için bazı bölümlerden mezun olunması gerekmektedir. Fizik, Kimya lisans mezunları, teknik öğretmenler, İş sağlığı ve güvenliği bölümü mezunları olabilir. Mimar ve Teknik elemanlar da iş güvenliği sertifikası ile bu mesleği icra edebilirler. Belirtilen lisans bölümlerinden mezun olan kişiler, mezun olduktan sonra iş güvenliği uzmanı olmak için ilgili program için kaydını yaptırmalı ve gerekli olan sertifikayı almaları gereklidir.

İş Güvenliği sertifikası almak isteyenler, bir programa kayıtlarını yaptırırlar. Bu program teorik ve uygulamalı olarak yansıtılır. Eğitim süreci toplamda 220 saat olmaktadır. Eğitim sonunda sınav yapılır ve belli bir derecede nota ulaşan kişiler sertifika almaya hak kazanırlar. Bu süreçte başarısız sonuç çıkması halinde kişi yeniden sonraki sınava katılım gösterebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir