Maaş Sorgulama

Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alıyor

Kuyumculuk Nasıl Yapılır?

Özellikle yüksek bütçesi olanlar için ideal görünen meslek dallarından biridir. Altın alıp satarak yüksek kazanç elde etmenin yanı sıra, nezih bir sektörde yer almanın da avantajı söz konusudur. Fakat kuyumculuk sektöründeki en büyük handikap, işi tam olarak bilmeden sektör içerisine giriş yapmak ve mağaza açmak. Eğer kuyumculuk hakkında bilgi sahibi değilseniz, yeni açtığınız kuyumcu mağazası ile kâr değil zarar etme ihtimaliniz de yüksektir. Çünkü kuyumculuk aynı zamanda bir matematik gerektirir. Yanlış yapılan matematik, zarara yol açacaktır.

Kuyumcu Nasıl Olunur?

Eğer bir yerde çalışmak istiyorsanız, güvenilir bir tanıdık vasıtası ile kuyumculuk sektörüne giriş yapabilirsiniz. Bu sektörde güven ön planda olduğu için genellikle eş dost çevresinden alınan elemanlar daha fazla tercih ediliyor. Yine de kariyer planlaması üzerine bir çok firma farklı bir arayışla eleman alımı gerçekleştirebiliyor.

Eleman olarak değil bir kuyumcu dükkanı açmak, iş yeri sahibi olarak işletmecilik yapmak istiyorsanız olayın boyutu ise değişiyor. Öncelikli olarak altını alıp vitrine koymak ile kuyumculuk yapılmamaktadır. Kuyumcu olmak için mutlaka bilgi sahibi olunması gerekir. Bu bilgiye de deneyim ile sahip olunur. Bu nedenle bir kuyumculuk kursu eğitimi almanız tavsiye edilir. Veya tanıdık bir kuyumcunuz var ise onun yanında belli bir süre kurs mahayetinde çalışmak, işi öğrenmek tavsiye edilir. Bu durumda kuyumcu dükkanı açtığınızda zorluk çekmezsiniz.

Kuyumculukta Kazanç Nasıl?

Bu sektöre giriş yapacak olanların aklında mutlaka yüksek kazanç olduğu bilinir. Nitekim bu doğru da olabilir yanlışta. Tamamen bulunduğunuz bölge ve müşteri yoğunluğu sizin kaderinizi oluşturur. O nedenle kuyumculuk yapacağınız yer için iyi bir seçimde bulunmalısınız. Kazanç değişkenlik sağlayabilir. Takı ürünlerine yönelik bir mağaza açtığınızı düşünürsek, yeterli gelebilecek bir kazanç elde edilebilir. Kazanç miktarları, satışlara göre değişkenlik göstereceği için net rakam vermek mümkün değil.

Maliyet Ne Olur?

Kuyumcu dükkanı/mağazası açacaksınız ama ne kadar maliyet gerektirir bilmiyorsunuz. Bu konuda kuyumculuk sektöründe farklı bir işleyiş söz konusudur. İstanbul’daki üretici firmalar, bir çok ile giderek taksitle ödeme imkanı sunarak altın verebilmektedir. Yani örneğin bir firma size gelip 500 gram takı ürünü verdi. Bunun karşılığında ise siz ödemelerinizi haftalık olarak taksitle yapabilirsiniz. Örneğin anlaşmanız gereği haftalık 125 gram olarak geri ödeme yapacaksınız. Bu işleyişe göre 500 gram aldığınız altın için her haftanın belirli bir günü o firmaya 125 gram altın vermeniz gerekiyor. Böylelikle aldığınız altını 1 ayda geri ödeyebilirsiniz.

Veya nakit sistemi ile altın alabilirsiniz. Bu durumda işçiliklerde biraz daha uygun fiyat ile altın alımı yapabilirsiniz. Bir dükkan için en az 4-5 kilo altın gerekmektedir. Aksi taktirde dükkan boş görünür. Bu da müşteriler için olumlu karşılanmaz ve mağazanızda fazla ürün bulamayanlar kısa sürede dükkandan çıkabilirler. Bu nedenle seçeneğiniz ne kadar fazla ise okadar çok iş yapma olasılığınız vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir