Maaş Sorgulama

Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alıyor

Mekatronik Mühendisi Ne İş Yapar?

Son yılların revaçta bölüm ve meslek dallarından biri diyebiliriz. Mekatronik, aslında isminden anlaşılacağı üzere elektronik ile makine karışımı bir kelimedir. Görev alanı da yine ikisinin karışımı ile ortaya çıkmıştır. Mekatronik alanında Türkiye ve Dünya’da çok sayıda açık bulunmaktadır. Bu da beraberinde iş olanaklarını arttırıyor. Bir çok mekatronik bölümü mezunu, iş sahibi olmak için çok büyük çaba sarfetmiyor diyebiliriz.

Mekatronik Nedir?

Elektronik ve makine karışımı ile ortaya çıkmış bir alandır. Mekatronik bilgisi olan kişiler hem makine hem de elektronik bilgisini bünyesinde barındırır. Bir elektronik mühendisinin veya makine mühendisinin birleşimi olarak bakılabilir. Bu durum neticesinde Mekatronik bölümü okuyan bir kişi, diğer iki bölümü okuyanlara göre bir adım daha önde ve avantajlı görünmektedir.

Mekatronik bölümü gelişime açık ve iş alanının fazla olduğu bir sektördür. Mühendislik olarak öne çıkan bölümlerde son yıllarda aşama kaydedilmiş bölüm olarak bilinir. Yönelim ile birlikte rekabet ise bu sektörde yine aynı orantıda artmıştır.

Mekatronik Mühendisi Ne İş Yapar?

Mekatronik mühendisi olacak olanlar aynı zamanda ne tür görevi olacağını ne iş yapacağını da merak eder. Bu bağlamda, kariyer planlamasını bu bölüm üzerine yaparak bu mesleği icra etme düşüncesindeyseniz mutlaka görevlerinin neler olacağını iyi araştırmalıdır. Mekatronik mühendisliği çalışma alanının biraz geniş olduğu bilinmektedir. Hem elektroniği hem makineyi kapsaması nedeniyle bu durum ortaya çıkar. Uygulama alanlarına bakacak olursak Çeşitli sağlık ve tarım robotları, otomotiv endüstrisi, mikro elektromekanik sistemler, uçabilen robotlar, akıllı silah sistemleri, hareketli robotlar ve endüstriyel robotlar ilgi alanı diyebiliriz.

Aslında bukadarla sınırlı olması mümkün değildir. Genişletilebilir bir alan olduğu kabul edilir. Bir çok elektronik ve mekanik proje bazlı çalışmalar yapılabilir. Üretimde ucu açık bir alan olarak görülür. Belli bir kaç alanla asla sınırlamak mümkün değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir