Maaş Sorgulama

Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alıyor

Mobilyacı Maaşları – Mobilya Ustası Maaşları

Son zamanlarda ülkemizde mobilyacılık konusunda çok ciddi bir atılım olduğunu görebiliyoruz. Özellikle Kayseri, Ankara, İnegöl gibi noktalarda yurt dışına satılan pek çok markanın ürünlerine ulaşmak mümkün oluyor. Bu kadar fazla mobilya atılımı yapıldığında haliyle mobilya ustası maaşları konusunda da bir takım değişikliklerin söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. Yazıya başlamadan önce marangoz ustası olarak da bilinen bu mesleğin fiyat aralığı konusunda kısa bir hatırlatma yapma ihtiyacı duyuyorum. Zaman içerisinde fiyatlarda değişiklik yapılsa da alınan maaşların ortalama rakamlar olduğunu ve bu konuda Kayseri ve İnegöl’de bulunan iki farklı fabrikadan bilgi alındığını da eklemek isterim. Reklam yapmamak adına fabrika isimlerine yer vermeyeceğiz.

Mobilya Ustası Maaşı Ne Kadar

Öncelikle fiyat aralığının kalfa olarak işe başlanması durumunda farklı usta olarak işe başlanması durumunda farklı olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzde eskisi kadar çırak ve kalfa bulma imkanı olmadığı herkes tarafından bilinmektedir. Oysa ki zaman içerisinde bu mesleklere olan ilgiye bağlı olarak maaş aralığının da artacağı düşünülmektedir.

Kayseri’de üç senedir aynı fabrikada çalışan bir mobilya ustası ile görüştük. Maaşın yeni başlayan personellerde deneme süresi şeklinde asgari ücret olduğunu ve ilerleyen zamanlarda 2.500 – 3.500 TL arasında değiştiğini söyledi. Kalite kontrol biriminde, ustabaşı olması halinde yada diğer birimlerde kişinin ön plana çıkması durumunda maaşların 5.000 TL’ye kadar ulaşabildiğinin altını çizdi.

İnegöl’de çalışan arkadaşımız ise mobilyacı olarak işe ilk başladığında çalıştığı firmanın da yeni kurulduğunu ve yevmiye hesabıyla iş yapmaya başladıklarını söyledi. Anladığım kadarıyla firma ile birlikte bu arkadaşta işi öğrenip büyütmüş. Daha sonra karşılık güven ilişkisine bağlı olarak çalıştığı firmanın kazancından kar almaya başlamış ve şimdi firmanın ortağı durumunda bulunuyor. Yeni işe başlayan personellere çoğunlukla asgari ücret – 2.500 TL arasında para verildiğini ve yan imkanları olduğunu söyledi. Bahsettiği yan imkanları da çocukları olan personele kreş, yan haklar, öğle yemekleri ve bayramda verilen ekstra yarım maaşlık hediye çekleri…

Özel Sektör Marangoz Ustası Maaşları

Her sektörde yada her firmada aynı fiyatların konuşulmadığını biliyoruz. Dolayısıyla uygun fiyatlar söz konusu olduğunda farklı rakamları telaffuz edebiliriz. Zaman içerisinde değişiklik göstermiş olsa da marangoz ustalarının minimum 2.500 TL den işe başladığını söyleyebiliriz. Şimdi sizin yazacağınız yorumlarda iş bulmanın zorluğundan bahsedildiğini görür gibiyim. İnternette pek çok iş ilanı bulunuyor. Buna rağmen forumlarda pek çok kişi iş bulamamaktan şikayetçi, çoğunlukla kişiler maaş ve imkanlardan dolayı sıkıntı yaşadıklarını belirtseler de bu durum çoğunlukla zamana bağlı olarak farklılık gösterebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir