Müteahhitler Ne Kadar Kazanır – Müteahhit Kazançları Nelerdir

Günümüzün en önemli iş kolları arasında inşaatı ilk sıralara yazmak gerekebilir. Devamlı olarak büyüyen nüfusun ve yeni evlerde yaşama isteğinin ön plana çıkması yeni bina ve dairelerin yapılmasını zorunlu hale getirmiştir. Bu konuda yatırım yapan ve yeni binaların tasarlanıp – yapılması ve özellikle de satılmasından sorumlu olan kişilere müteahhit denilmektedir. Peki ama bu müteahhitler ne kadar kazanır? Bu sorunun cevabını sizler için araştırdık.

Müteahhit Kime Denir – Ne İş Yaparlar

Her ne kadar sadece ev ve site yapan kişilere müteahhit denildiği düşünülse de sorumlu olduğu iş kollarının bunlarla sınırlı kalmadığını da özellikle belirtmek gerekmektedir. İhaleye çıkarılan köprüler, barajlar yollar ve diğer büyük yapıların yapımını üstlenen kişilere de müteahhit denilir. Bir şantiye içerisinde ortaya çıkarılan bütün büyük yapıları bu kişiler üstlenir.

Müteahhit Kazançları Nelerdir

Bu konuda net bir bilgiye ulaşmak ne yazık ki mümkün değildir. Yaptığı işin kazancının hesaplanması için öncelikle kişilerin nasıl bir sektörle uğraştığını bilmek gerekmektedir. Emlak borsasında yaşanan dalgalanmalar ilden ile mahalleden mahalleye değişiklik gösterdiği için net bir fikir sahibi olmak ne yazık ki mümkün olmaz.

Bunun dışında arsa sahibi olması ve en azından yapmaya çalıştığı işlemi karşılayacak bir gelire sahip olması da müteahhit açısından son derece büyük bir önem teşkil eder. İnternette kazançları hakkında ortalama rakamlar  yer alsa da bunlar hakkında yorum yapmak oldukça saçma olacaktır. Birkaç örnekle açıklamak gerekirse;

Yapılan binanın özelliğine ve genel giderlerine bağlı olarak kazanç değişebilir. İhale üzerinden çalışılıyorsa kazanç değişiklik gösterebilir. Anlık değişken olarak da adlandırabileceğimiz bir takım gider kalemlerinde (örneğin binaların demir giderleri gibi) zarar veya kar edilmesi durumunda da giderlerde değişkenlikten bahsedebiliriz.

Bir Müteahhitle Konuştuk

Çok samimi olduğum bir arkadaşım mesleği inşaat mühendisliği olduğu için bu sektörde şansını denemeye karar vermişti. Onunla sohbet ettiğim zaman biraz daha net bilgiye ulaşmam mümkün oldu diyebilirim. Onun işi şehirlerin gelişmeye başlayan mahalleleri arasında araziler temin ederek o arazilerin büyüklüğüne bağlı olarak bir takım site veya apartmanlar yapmaktı.

Bu bağlamda ciddi bir sermaye ihtiyacı olduğunu bir kenara bırakarak aylık ortalama kazancının 10.000 TL üzerinde olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Tabi ki kazancı sattığı bina veya daire sayısına göre değişiklik gösteriyor. Bir sene içerisinde sohbetimiz esnasında sadece iki adet apartmanı tamamladığını ve bunların satışını yaptığını öğrendiğim zaman bu rakamların ön plana çıktığını da özellikle belirtmek isterim.

Bu konuda net bir rakam veremediğim için üzgünüm daha önce de belirttiğim gibi müteahhitlik gibi kazancı belirgin olmayan iş kolları ile ilgili yazılar kaleme almaktan elimden geldiğince çekindiğimin özellikle altını çizmek istiyorum. Zaman içerisinde yeni iş kolları ortaya çıktıkça ve kazançlarla ilgili bilgilere ulaştıkça size bu konuda güncellemeler yapmaya çalışacağım.

Sonuç Olarak

Müteahhitlik ve kazançları hakkında düşünceleriniz olursa lütfen yorumlar bölümünden bizimle paylaşmaktan çekinmeyin. Sizin yorumlarınız ışığında yazımızı güncellemekten mutluluk duyarız.

İnternet üzerinde maaş bilgiler söz konusu olduğunda çok büyük bir bilgi kirliliği yer almaktadır. Elimizden geldiğince bu bilgi kirliliğine son vermek adına devamlı güncel olan bir adres hazırlamaya çalışıyoruz. Sizden ricamız bize destek verirseniz memnun oluruz. Herkese mutlu haftalar diliyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*