Öğrenci Staj Ücretleri Neye Göre Belirleniyor

Çok sık sorulan bir soru olduğu için bu konu başlığına detaylı bir şekilde değinmeye çalışacağız. Öğrenci staj ücretleri – maaşları neye göre belirleniyor ve ödemeleri nasıl yapılıyor? Sorusunun cevapları yazımızda…

Stajyer Maaşları 2020

Özellikle mesleki liselerde eğitimine devam eden öğrenciler lise son sınıfa (12. Sınıf) geldiklerinde İşletmelerde Beceri Eğitimi adı altında stajlarına devam ederler. Bu süre zarfında ödemeleri devlet korumasında işverenleri tarafından sağlanır. Öğrenciler lise son sınıfta okurken asgari ücretin üçte biri kadar ödeme almaktadır.

Devlet Desteği Nasıl Sağlanıyor

İş verenlerin üzerinde bulunan yükün azaltılması amacıyla devlet işverenlere ödedikleri ücretin bir miktarını geri ödemektedir. Bu adı üzerinde işletmelere devlet desteği olarak sağlandığı için öğrencilerin bu ücretle herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır. Bu sebeple öğrenciler yaptıkları sözleşme şartlarını iyi okumalı ve bu sözleşme şartlarına aykırı bir durum olması durumunda işletmelerde beceri eğitiminden sorumlu olan öğretmenlerine durumu izah etmelidirler.

Öğrenciler Staja Ne Zaman Devam Ederler

Çoğunlukla okul idaresi tarafından ders yüküne bağlı olarak 24 saate ve 3 iş gününe denk gelecek şekilde öğrencilerin işletmelere gittikleri zamanlar dağıtılır. Genellikle birbirini takip eden; pazartesi, Salı ve Çarşamba günü gibi günler tercih edilirken haftanın son gününden bir gün ilk gününden iki gün veya tam tersi bir programda hazırlanabilir. Örnek vermek gerekirse pazartesi, Perşembe, Cuma veya pazartesi, Salı ve Cuma şeklinde de programlar belirlenebilir. Bu zaman zarfında işletmelerin uzaklığına bağlı olarak bir öğretmen tarafından belirli saatler içerisinde öğrenciler denetlenebilir.

Ücretimi Nasıl Hesaplarım

Burada ücret devamlı olarak değişkenlik gösterdiği için net bir rakam belirtmenin doğru olmayacağını düşündük. Bu şekilde ücrette mevcut değişkenleri göz önüne aldığınız zaman kendi ücret aralığınızı kendiniz çok rahat bir şekilde hesaplayabilirsiniz. Asgari ücretin 3 e bölünmesi sonucunda alacağınız minimum maaş ortaya çıkacaktır. Bulunduğunuz ay içerisinde normal kabul edilmiş asgari ücret üzerinden bu şekilde hesaplama yapabilirsiniz.

Herhangi Bir Problem Ortaya Çıkarsa

İşvereniniz bu rakamı size ödeyeceğine dair sözleşmeyi karşılıklı olarak yapmalıdır. Eğer işveren ile bir sözleşme imzalanmamışsa bu konuda bir sözleşme hesaplanarak imzalanmasını özellikle takip etmeniz gerekmektedir. İmzalanan bu sözleşme içerisinde mevcut şartları muhakkak okumanızı tavsiye ederiz.

Örnek Maaş Hesaplaması

2020 yılının ilk ayları için asgari ücret: 2324,70 TL’dir. Bu rakamın 220,68 TL asgari geçim indirimi olarak belirlenmiştir.

Biz asgari ücret tutarından asgari geçim indirim tutarını çıkarıyoruz. Karşımıza net rakam olarak: 2104,02 TL çıkmaktadır. Bu rakamın yüzde otuzunu aldığımız zaman: 631,206 ücret çıkmaktadır. Bulunduğunuz ay içerisinde asgari ücrete herhangi bir zam gelmesi durumunda alacağınız ücreti bu şekilde hesaplayabilirsiniz.

Sözleşme öğrencinin velisi tarafından imzalanacaktır. Bu sebeple sözleşme velinize ulaştığı zaman bir kopyasını alarak haklarınızı oradan takip edebilirsiniz. Merak ettiğiniz herhangi bir soru olduğu zaman buradan bize ulaşabilirsiniz. Elimizden geldiğince güncel bilgiler ışığında yorumlara cevap vereceğiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*