Maaş Sorgulama

Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alıyor

Otobüs Şoförü Maaşları 2019

Hatırlarsanız daha önce geçtiğimiz yıl için otobüs şoförü maaşları konusuna detaylı bir şekilde değinmiştik. O zamanda sizden gelen yorumlar ışığında bazı sektörlerde maaş yazmanın zorluklarından özellikle bahsetmeye çalışmıştık.

Bu durumun temel nedeni ise çalışılan il ve ilçenin hatta firmanın bu konuda esnek maaş uygulamasına devam etmesidir. Okuyucularımız bize çok iyi bir şekilde hak verecektir ki otobüs şoförü zaman içerisinde ciddi bir düşüş yaşamıştır. Bu durumun temel nedeni şoför sayısının artması ve giderek otobüslerin ulaşım aracı olarak popülerliğini yitirmeye başlamasıdır.

2019 Otobüs Şoförü Maaşları Nelerdir

Asgari ücrete getirilen zam ile birlikte çalışılan hatta bağlı olarak otobüs şoförü maaşlarında da güncelleme meydana gelmiştir. Bu durumun temel nedeni ise daha önce yazdığımız aralığın biraz daha artmasından kaynaklanır.

Otobüs şoförleri asgari ücret – 3500 TL arasında maaş almaktadır. Aldıkları maaşlara çalıştıkları hatlar, sahip oldukları src belgeleri de doğrudan etken olmaktadır. Meslekte daha uzun süre çalışan ve daha güvenilir şoförlerin daha yüksek maaşlar alması da tesadüf değildir.

Şehirlerarası Otobüs Şoförü Maaşları

Aslına bakarsanız maaş aralıkları hakkında çok fazla oynama yapmaz. Bazı durumlarda şoförler sadece çalıştıkları gün kadar harcırah alacak şekilde çalışabilmektedir. Bu da sadece yola gitmeleri durumunda alacakları bir ücret şeklinde açıklanabilir.

Firmadan firmaya farklılık göstermekle beraber şoförler uzun yola gittiklerinde yani gece kalmalı sefer yaptıklarında 150 – 200 TL arasında ücret alabilmektedir. Çoğu firma; yemek, sigara ve kalma gibi ücretleri de ekstra verir. Aslına bakarsanız şoförler çoğunlukla geceleri otobüste kaldıkları için bu tarz bir ücret yalnızca özel zamanlarda verilmektedir.

Bazen de kısa yol için aynı şekilde bir ücret politikası işlemektedir. Bu da kısa sefer yapan şoförlerin 70 – 100 TL arasında ücret alması ile devam eden bir süreçtir. Kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Bu konuda eklemek istedikleriniz olursa lütfen yorum bölümünden yazın. Ülkemizde her ilde ortalama 4 – 5 otobüs firması bulunduğunu düşünecek olursak hepsinin ayrı bir fiyat politikası olabilmektedir. Ortak bir rakamda buluşmak adına fiyat aralığı vermeye çalıştık. Bu sebepten yorumlarınızla bizi yalnız bırakmazsanız memnun oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir