Maaş Sorgulama

Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alıyor

Özel Güvenlik Maaşları

Ülkemizde gerek kamu alanında gerekse özel alanda birçok kurum kadrosunda güvenlik görevlisi çalıştırmaktadır. Kadrosunda onlarca güvenlik personeli bulunduran bu kurumlar; parkların, şirketlerin, sitelerin, AVM’lerin veya üniversitelerin güvenliğini sağlamak için birçok güvenlik personeli görevlendirmektedirler. Devletler ve özel firmalar, insanların veya kendi can ve mal güvenliklerini sağlamak için mutlaka güvenlik şirketlerine ihtiyaç duyarlar. Caydırıcı bir unsur olan güvenlik görevlileri hemen hemen her alanda görev almaktadırlar. İnsanların güvenlik ihtiyacının giderek artması da bu sektördeki personel alımını arttırmaktadır. Güvenlik görevlisi alımları ise kuruluşların internet sitelerinde veya İŞKUR sitesinde ilan edilmektedir.

Özel Güvenlik Görevlisi Maaşları Ne Kadar?

Özel güvenlik görevlisi olarak çalışan personellerin maaşları tıpkı diğer meslekler de olduğu gibi tecrübeye göre değişmektedir. Kamuya açık veya kapalı alanlarda güvenlikten sorumlu olan özel güvenlik görevlileri zorlu meslek grupları arasında yer almaktadır. Özel güvenlik görevlilerinin maaşları silahlı veya silahsız olmasına göre değişiklik göstermektedir. Silahsız olarak görev yapan özel güvenlik görevlileri ilk işe başladıklarında en düşük brüt asgari ücret olan 1.777 TL maaş almaktadırlar. Fakat bu maaş personelin çalıştığı kurum veya kuruluşa bağlı olarak değişmektedir.

Kadrolu güvenlik görevlisi maaşı

Örneğin, kamu kurumunda kadrolu olarak çalışan bir güvenlik görevlisinin maaşı sözleşmesine göre 2.500 TL brüt maaşa kadar çıkabilmektedir. Ayrıca bu maaşlar; kişinin evli ve çocuk sahibi olup olmamasına, yol ve yemek yardımına, kuruluşun ödediği ek ücretlere göre değişebilmektedir. Ayrıca silahlı özel güvenlik görevlileri maaşları, silahsız özel güvenlik maaşlarına kıyasla daha yüksektir. Bu maaş farkının belirlenmesindeki tek unsur ise silahlı olarak görev yapılmasıdır. Silahlı özel güvenlik görevlileri ise görev tanımları ve görev riskleri sebebiyle silahsız güvenlik görevlilerine göre daha yüksek maaş almaktadırlar.

Silahlı güvenlik görevlisi maaşı

Silahlı güvenlik görevlileri daha çok bankalar veya para nakil araçları gibi önemli kurumlarda görev yaptıkları için silahsız güvenlik görevlilerine göre fazla mesai, ek prim gibi ek ödenekleri daha fazladır. Silahlı bir güvenlik görevlisi, silahsız bir güvenlik görevlisinin maaşından 700 TL – 800 TL daha yüksek maaş almaktadır. Bu ücret de aynı şekilde kurumdan kuruma ve yapılan sözleşmeye göre değişebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir