Profesör Maaşları Ne Kadar – 2020 Yılında Profesör Kazançları

Bazı konularda kadro sahibi olmak ve kazançlara ulaşmak sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Belirli bir meslek standardının yakalanması ve kazançlara doğrudan ulaşmak için daha fazla çalışmanız gerekecektir. Profesörlükte doğrudan maaşları için değil de basamakları açısından değerlendirilmesi gereken iş kolları arasında yer alır.

Profesörler Ne İş Yapar

Genellikle üniversitelerin ilgili bölümlerinde araştırma ve akademik çalışmalar yapmak, tez yazarak hakim olduğu konu başlıklarında yeniliklere ulaşmak, öğrenciler yetiştirmek amacıyla ders anlatmak ve çeşitli yayınlara ulaşmak için profesör olmanız gerekecektir. Benzer iş kollarına kıyaslandığı zaman profesör maaşları daha yüksek görülebilir. Yalnız profesör olmak için harcanan çaba ve geçen zaman göz önüne alındığı zaman bu maaşların ne kadar yerinde olduğu da tartışılır.

Özelde Profesör Maaşları

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki aşağıda ülkemiz içerisinde bulunan özel üniversiteler ve eğitim kurumlarında çalışan profesörlerin ortalama maaşları belirtilmiştir. Yalnız benzer görevlerde yurt dışında çalışan akademisyenlerin maaşları düşünüldüğü zaman profesörlerin çok da yüksek maaşlar ile çalışmadıklarının bilinmesi gerekmektedir. Yeni bir buluş, tez veya uygulamanın geliştirilmesi öncelikle akademik çalışmalar ile mümkün olur. Bu sebeple ülkemizde daha fazla kaliteli ve yüksek maaşlarla çalışan profesörlere ihtiyaç duyulmaktadır.

Özel sektörde profesörler 7.000 – 8.000 TL maaşlarla çalışırlar. Girdikleri ders saatinin fazla olması katıldıkları programlar ve geliştirdikleri bazı destekler sayesinde bu rakamların daha da yükselmesi kaçınılmaz olacaktır. O sebeple alınan yardım ve desteklerin net bir şekilde bilinmesi mümkün değildir. Çünkü bu destekler kişiden kişiye ve yapılan çalışmalara göre farklılık gösterebilir.

Devlette Profesör Maaşları

Devlette ise sistem biraz daha farklı işler. Özel sektör sahip olduğunuz avantajlara bağlı olarak aldığınız maaş değişkenlik gösterir. Devlette ise genellikle çalıştığınız süreye bağlı olarak kademe sahibi olursunuz. Bu kademeye bağlı olarak bir ücretlendirmeden bahsetmek mümkün olacaktır. Yeni göreve başlayan bir profesör ortalama olarak 7.000 TL arasında bir maaş alır. Yüksek kademelere bağlı olarak profesörlerin maaşlarının 9.200 TL civarına ulaşacağını belirtmek yanlış olmayacaktır.

Yazımızın başında da bazı iş kollarının sadece maaşları ile değerlendirilmemesi gerektiğinin altını çizmiştik. Özellikle yaptıkları işler ve geliştirdikleri yeniliklerle profesör ve akademisyenlerin bu kapsamda düşünülmesi gerektiğinin tekrardan altını çiziyoruz.

Maaşlar Hakkında

Elimizden geldiğince net bir şekilde tüm maaşlar için bilgilendirme yapmaya çalıştık. Daha farklı bir konu başlığında bilgiye ulaşmak için bizi ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Hızlı ve kesintisiz bir şekilde bütün bu maaşları güncellemeye çalışıyoruz. Eksik kaldığımız noktalarda yorumlarınızla bize destek olursanız memnun oluruz. Herkese mutlu günler diliyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*