Stajyer Öğrenci Maaşı 2019

Hatırlarsanız daha önce adresimizde stajyer öğrenci maaşları 2018 yılı için detaylı bir şekilde açıklamaya çalışmıştık. 2019 yılının gelmesi ile birlikte stajyer öğrenci maaşları 2019 konusuna da değinmemiz gerektiğini de düşündük. Geçtiğimiz sene sık karşılaştığımız staj yeri maaşımı vermiyor benzeri yorumlara da bu başlık altında cevap vereceğiz.

Öncelikle stajyer maaşının nasıl hesaplandığı konusuna değinelim. Stajyer öğrenciler 11. ve 12. sınıf içinde staj yapabiliyor. Daha çok mezuniyet için sorun yaşamamak adına 11. sınıfın yaz tatilinde yapılan yaz stajları yada dönem içerisinde işletmelerde yapılan stajları bu başlık altında inceleyebiliriz. Öncelikle bu yazıyı ne zaman okuduğunuza bağlı olarak asgari ücretin güncel haline göz atmanız gerekmektedir. Staj ücretlerinin asgari ücretin 3 te 1 inden düşük olamayacağını bilmeli ve ona göre maaş hesaplaması yapmalısınız.

Stajyer Öğrenci Maaşı Nasıl Hesaplanıyor

Hatırlarsanız 2017 yılı için stajyer öğrenci maaşlarının 421 TL ile yılı kapattığından bahsetmiştik. Yine bu yıl için örneklendirme yapacak olursak 2019 yılında (şu an bu yazıyı yazdığımızda asgari ücret netleşmediği için örnek veriyoruz) Asgari ücretin 1600 TL olduğunu düşünecek olursa bu rakamın 3 te 1 inin yani 533 TL’nin daha düşük bir rakamında stajyer öğrenci maaşı verilemeyeceğini bilmemiz gerekmektedir.

Stajyer Öğrenci İçin İşletme Yardımları 2019

Şu an için bu durumda bir değişiklik olmadığı için stajyer öğrenci maaşlarının işletmenin payına düşen kısmının 3 te 2’sinin de devlet tarafından karşılandığını söyleyebiliriz. Yukarıda ki örnekte yer alan 533 tl nin 3 te 2 sinin de devlet tarafından işletmelere geri ödendiğini belirtmekte fayda var. Yani şu an için öğrenciler açısından bu rakamların bir önemi olmasa da işletmenin öğrenciye verdiği 533 tl nin yaklaşık 356 TL’sini devlet geri işletmeye ödüyor. Bu rakam ve kararlarda bir değişiklik olursa bu yazımızı yeniden güncelleyeceğiz.

Stajyer Maaşı Ne Zaman Yatar 2019

Bu da çok sık sorulan bir soru olduğu için cevabına yer vermemiz gerektiğini düşündük. Stajyer öğrenci maaşları çoğunlukla okul ve işletme arasında imzalanan sözleşme ve işletmenin maaş ödediği takvime göre belirlenmektedir. Bu konuyu işe başlamadan önce işletmenizle görüşerek daha net bir şekilde öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda öğrenciye maaş ödenmemesi durumunda koordinatör öğretmen ve idarecilerinizin bu durum hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayarak hakkınızı aramanızı tavsiye ediyoruz.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*