Maaş Sorgulama

Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alıyor

Tatillerde Stajyer Maaşı Kesiliyor mu

Biz aslında daha çok normal maaşlar hakkında konuşmaya gayret göstersek de son dönemlerde sıklıkla sorulan stajyer maaşları 2019 konusu hakkında detaylı bir yazı kaleme almak istiyoruz. Öncelikle stajyerlerin hangi eğitim basamağında olduğuna ve buna göre maaş alıp almadıklarına özellikle dikkat etmek gerekmektedir.

Örneğin Denizcilerin yaptıkları uzak yol stajları için tatil dönemlerinde kesilme gibi bir durum söz konusu olamaz. Onlar hali hazırda tatilde de çalışmalarına devam ettikleri için maaşlarını almaları gerekmektedir. Aynı şekilde yine denizcilik lisesi stajları yaz aylarında yapıldığı için tatilde de olsa stajyer maaşlarını almaya devam ederler. Geniş olarak düşünecek olursak bu zaman aralığı çalıştıkları için tatilden sayılmaz. Bir de stajyerlerin gerçekten tatil yaptıkları bir zaman aralığı bulunmaktadır ki bu zaman aralığında maaş almamaları gerekmektedir. Bu farkın iyi tespit edilmesi ve koordinatör öğretmene bu konuda fikir sorulması gerekmektedir. Herhangi bir sorun olması durumunda doğrudan koordinatör öğretmeninizle iletişim kurarsanız sorunu ortadan kaldırırsınız diye düşünüyoruz.

15 Tatilde Stajyer Maaşı Kesiliyor mu

Tatil ve ücretler konusunda lise öğrencilerinin sıklıkla sordukları bir diğer soru ise Şubat tatilinde stajyer maaşı kesiliyor mu olarak ön plana çıkmaktadır. Öncelikle şu konunun bilinmesi son derece büyük bir önem arz eder ki siz çalıştığınız süre boyunca iş verenin size ücret ödemesi gerekmektedir. Eğer ki siz şubat tatili boyunca çalışıyorsanız iş vereninizden hakkınız olan parayı istemelisiniz. Eğer okulla beraber sizde tatile giriyorsanız bu ücreti almanız etik olmayacaktır. Yalnız böyle bir durumda şu ortaya çıkar. Bazı işletmeler maaşlarını birer ay ertelemeli bir şekilde verebilmektedir. Ne yazık ki bu durumun böyle olması halinde aslında siz tatil aralığında çalıştığınız döneme ait olan maaşı istemiş oluyorsunuz ki, bu da maaşınızı alma hakkınızı saklı tutan bir seçenek olarak ön plana çıkıyor.

Özet Olarak

Çalışmadığınız zamanda stajyerde olsanız normal çalışan da olsanız maaşınızı alamazsınız. Okulunuz o zaman aralığında tatile giriyorsa ve sizde işletmeye gitmiyorsanız maaşınız kesilecektir. Aynı şekilde çalıştığınız halde yine maaşınız kesiliyorsa okul idarenize yada koordinatör öğretmeninize bu konu hakkında bilgilendirme yapmanız ortaya çıkması mümkün olan sorunların çözümü açısından büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir