Maaş Sorgulama

Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alıyor

Tır Şoförü Maaşları

Son zamanlarda bazı mesleklerin popülerliğinin arttığını söyleyebiliriz. Çoğunlukla tır şoförleri de gelen yorumlarda sıklıkla yer aldığı için detaylı bir şekilde araştırma yaparak size maaş ve çalışma şartları hakkında bilgilendirme yapma kararı aldık. Bu konuda yerli ve uluslararası firmalarda çalışan birden fazla tır şoförü ile konuşup maaşları hakkında detaylı bilgi aldık.

Tır Şoförü Maaşları 2018

Tır sizinse durum farklı oluyormuş. Biz bu yazıda sadece size ait olmayan büyük bir şirkete yada şahsa ait olan bir tır şoförünün ne kadar aldığını konuşacağız. Çoğunlukla devamlı çalışan firmaların sabit maaşlarla çalışan şoförleri bulunuyormuş. Bu maaşlarda çoğunlukla 2.500 TL ile 3.000 TL arasında değişiyormuş. Çok cazip bir fiyat olmadığı için çıktığı yol başına bu fiyatların harcırahlarla desteklendiğini söyleyebiliriz.

Tır Şoförü Harcırahları

Harcırah sizin o yolculukta yaptığınız harcamaları ve giderlerinizi desteklemek için size verilen para olarak adlandırılabilir. Uluslararası bir yolculuk yaptığınızı ve Almanya’ya gittiğinizi farz edelim. Şirket yolda yiyeceğiniz yemek, geçişler ve diğer giderleriniz için size 300 – 500 euro arasında bir para veriyor. Sigara ve diğer yemek giderlerinize göre bu fiyat tam yetebildiği gibi aynı zamanda artırma imkânınızda bulunuyor. Bu şartlar altında uluslararası seferlerde kendi yemeğinizi kendiniz yaparsanız ve masrafları kısarsanız geri ülkeye döndüğünüzde ciddi miktarlarda para getirebiliyorsunuz.

Bu sadece yurtdışına çalışan tır şoförleri için geçerli değilmiş. Firmalar yurt içi çalışan şoförleri içinde küçükte olsa harcırah veriyormuş. Bu rakamlar tabi ki Türk lirası ile ödendiği için cazipliği size kalmış oluyor. Konuyu çok uzattık bir sonra ki yazımızda nasıl tır şoförü olunur? Konusunu inceleyeceğiz ama uzun lafın kısası tır şoförü maaşları 3000 TL den başlayarak aldığınız harcıraha ve çalıştığınız yola göre değişiklik gösterebilir diyebiliriz.

Yol Başı Tır Şoförü Kazançları

Bunun dışında şahıs tırları ile sadece yol başı çalışan tır şoförleri de bulunuyormuş. Burada gelirin biraz daha düşük olduğunu söylemek mümkün olabilir. Yolun uzunluğuna ve gidilecek zaman aralığına göre farklılık gösterebiliyormuş. Yorumsuz bırakmazsanız sevinirim herkese mutlu haftalar…

  1. Artis dedi ki:

    300 euro aylık içinmi harcırah veriyor yoksa her gidiş gelişinde mi veriyor peki tırcı olmak için sadece yeterli evraklar olması durumunda nasıl iş bulunur? Yoksa daha deneyimini olması lazım nekadar deneyime sahip biri çalışabile?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir