Maaş Sorgulama

Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alıyor

Veteriner Maaşları 2017 ( Kamu ve Özel Sektör )

Veteriner Maaşları

Ülkemizde veteriner olabilmek için veteriner fakülteleri mezunu olmak gerekmektedir. Veterinerlik diploması olmayanların veteriner olarak çalışmaları mümkün değildir. Veteriner olan kişilerin hem kamu hem de özel sektörde iş bulabilmeleri mümkündür. Ayrıca diplomaları sayesinde kendilerine özel klinik açabilmeleri de mümkün olması sebebiyle son yıllarda oldukça tercih edilen meslekler arasında yer almaktadır. Peki veterinerler ne kadar maaş alırlar diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.Ayrıca hem ulusal hem de uluslararası sivil toplum kuruluşlarının hayvan haklarına yönelik olarak yaptıkları çalışmalar da toplum nezdindeki hayvan sevgisini artırmakta bu durumda veterinerlere iş sahası olarak dönmektedir.

Veteriner Ne İş Yapar?

Veteriner denilince genellikle elit mahallelerde yer alan ve evcil hayvanlara bakan veterinerler akıllara gelmektedir. Ancak durum böyle değildir. Zira köy yerlerindeki büyükbaş ve küçükbaş hayvanların da hastalanmaları durumunda bakımları ve tedavileri veterinerler tarafından yapılmaktadır. Bunun yanı sıra yolda bir arabanın çarptığı yaralı hayvanlar da yine veterinerlerin alanına girmektedir.
Ayrıca sadece hayvanlar hastalandıklarında değil aynı zamanda doğumlarında ya da hastalık öncesinde aşılama işlemlerinde de veterinerler görev almaktadır. Özellikle ülkemizde çoğu yerde hayvancılık yapılması veterinerlere olan ihtiyacı artırmaktadır. Bu durumda meslek tercihi yapacak gençlerin tercih yapabileceği alanlardan birisi olarak veterinerlik ön plana çıkmaktadır. Peki nasıl veteriner olunmaktadır?

Nasıl Veteriner Olunur?

Veteriner olabilmek için ilk olarak YGS ve LYS sınavlarına girmek gerekmektedir. Bu sınavlarda sayısal alanları çözmek veterinerlik bölümünü kazanmak isteyenler için zorunluluktur. Bunun ardından ise 5 yıllık eğitim süresi bulunmaktadır. Bu eğitim süresi boyunca hem teorik hem de uygulamalı olarak mesleğe hazırlanan genç veterinerler eğitim sürelerinin sonunda mesleğe adım atmak için hazır bir konuma gelmektedirler.
Veterinerlik fakültesinden mezun olduktan sonra ise birçok üniversite mezunu gibi veterinerlik fakültesinden mezun olanlar da KPSS sınavlarına girmeleri gerekmektedir. Ancak bu sınav sadece devlet memuru olmak isteyen veterinerler için gereklidir. özel sektörde çalışmak isteyen veterinerler için böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. İsteyenler kendi kliniklerini açarak hizmet verebilirler. Ancak bu durum biraz riskli olduğu için veterinerlik mezunları da genel olarak devlet memuru olmayı istemektedirler.
Tüm bunların ardından veterinerlerin ne kadar maaş aldıkları konusuna değinebiliriz. Ancak bu konuda da karşımıza ikili bir ayrım ortaya çıkmaktadır. Bu ayrımlar da kamu ve özel olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu iki farklı dalda maaşlar birbirinden oldukça farklı olabilmektedir.

Kamu Maaşları

Kamu sektöründe çalışan veterinerler Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde çalışabilmektedir. Ayrıca bunun yanı sıra bazı işletmeler de yerleşim yerlerinde de veteriner bulundurmak zorunlu olmaktadır.
Bu kamu sektöründe çalışan veterinerler 2017 yılı itibariyle yapılan son zamlar ile birlikte yaklaşık olarak 3.700 TL veteriner maaşı almaktadırlar. Ayrıca bu maaşlar bulunulan bölgelere göre de değişiklik arz etmektedir. Bazı bölgeler mahrumiyet bölgesi olarak nitelendirildikleri için bu bölgelerde ekstra ödemeler yapılmaktadır. Bu ekstra ödemeler ile birlikte maaşlar 4.900 Türk lirasına kadar çıkmaktadır. Ayrıca bu fiyatlar içerisinde aile yardımları da yer almaktadır. çocuk yardımları ya da eşi çalışmayanlar için eş destekleri de bu ekstra zamlar içerisinde yer almaktadır.

Özel Sektör Maaşları

Özel sektörde çalışmak isteyen veterinerler için çok geniş skalada maaşlar bulunmaktadır. Ayrıca özel sektörde çalışmak isteyen veterinerler isterlerse bir başkasının kliniğinde görev alabilecekleri gibi kendi kliniklerini de açabilirler. Eğer başka birisinin yanında çalışmak isteyen bir veteriner var ise 2.000-2.500 TL arası maaşa razı olmalıdır. Ayrıca bunların iyi maaşlar olduklarını da söylemek gerekir. Küçük kliniklerde daha düşük ücretlerle karşılaşmak da mümkündür.
Büyük şehirlerde ise maaşlar biraz daha artabilmekte ancak hayat da o oranda pahalanmaktadır. Kendi kliniğini açan veterinerlerin ne kadar kazanç elde edecekleri çalışmalarına bağlıdır. Bu kapsamda eğer işlek bir bölgede iyi bir veterinerlik hizmeti verilir ise bu durumda 5-6 bin lira hatta daha fazlasında gelir elde edebilmek mümkündür. Ancak bu durumun garantisi bulunmadığı için genellikle veterinerler kamu sektörüne girmek için çabalamaktadırlar. Ayrıca hayvanlar hakkında ayrıntılı bilgilere sahip olan veterinerlerin hayvancılık yaptıkları da sıklıkla görülen bir durumdur.

İyi Üniversitede Okuyun

Veterinerlik alanında en üst seviyelere ulaşabilmek için yapmanız gereken iyi bir üniversiteden eğitim almaktır. Bu sayede büyük firmaların dikkatini çekebilmeniz mümkün olacaktır. Nitekim özellikle hayvancılıkla ilgilenen büyük firmalar hem yetiştirmek için hem de kaliteli hizmet verebilmek için iyi üniversiteleri dereceyle bitiren kimseleri tabiri yerindeyse havada kapmaktadır. Dolayısıyla veteriner olmak isteyenlerin iyi bir üniversitede eğitim almak için çabalamaları gereklidir.
Eğer bu kadar iyi bir üniversiteye yerleşemez iseniz dert etmenize gerek yoktur. Zira yüksek ortalamalar elde edip iyi bir üniversiteye geçiş yapabilmeniz mümkün olduğu gibi bulunduğunuz üniversitede de kendinizi daha iyi bir şekilde geliştirebilmeniz mümkün olacaktır. Bu sayede firmaların gözüne girebilirsiniz. Böylelikle KPSS sınavına hazırlanarak zaman kaybı yaşamayacak ve biran önce hayata atılmanız mümkün olacaktır.
Eğer isterseniz bu süre zarfında da KPSS sınavlarına hazırlanabilirsiniz ancak hem çalışıp hem de bu sınava hazırlanmak sizleri biraz zorlayabilir. Dolayısıyla amacınızı en baştan belirlemeniz önemli olmaktadır. Sizler de yukarıda bahsettiğimiz bilgiler ışığında veterinerlik mesleği için adımınızı atabilir ve bu sayede iyi bir meslek hayatı geçirebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir